Obecnie coraz więcej osób sięga po naturalne kosmetyki i środki czystości. Jedni doceniają je za zbawienny wpływ na środowisko, a inni zauważają ich niesamowite właściwości oraz polepszenie stanu cery bądź zdrowia. Bez względu na to, do której grupy należysz, przedstawiamy najbardziej popularne olejki eteryczne i ich zastosowanie.

Co to jest olejek eteryczny?

Olejki eteryczne to wyciągi, które pozyskujemy z różnych części roślin. W zależności od roślinki oraz jej właściwości możemy do stworzenia olejku wykorzystać drzewa, krzewy i ich liście, ale również korzenie, nasiona, owoce oraz kwiaty. Te cudowne wyciągi znane są od setek lat. W zależności od regionu geograficznego i dostępnych roślin określone społeczeństwa używały innych składników do ich stworzenia. Każdy olejek jest inny i ma różne zastosowanie. Dopasuj je do siebie zarówno za pomocą preferencji zapachowych, jak i właściwości.

Warto też sprawdzić, czy nie ma się uczulenia na zakupiony produkt. Wystarczy kroplę olejku rozsmarować za uszami i na ręce z jakimś olejem roślinnym i zaczekać parę godzin. Jeśli nie pojawi się żadna reakcja alergiczna czy podrażnienie, a zapach jest dla ciebie przyjemny, możesz śmiało stosować wybrany wyciąg. Pamiętaj jednak aby zawsze rozrabiać go z wodą czy olejami, ale nie z kosmetykami, które mają działanie spieniające, ponieważ mogą wejść w reakcję ze składnikami olejku.

Olejek miętowy

Olejek miętowy, tak jak wiele innych olejków eterycznych, wytwarzany jest podczas destylacji parą wodną liści mięty. Ma bardzo silny zapach a dzięki obecności mentolu, który działa pobudzająco na receptory zimna w naszej skórze, powodując, że odczuwamy przyjemny chłód. Olejek miętowy ma wiele do zaoferowania. Od łagodzenia dolegliwości reumatycznych, po działanie bakteriobójcze, aż do zastosowania w trakcie choroby i niestrawności. Można dzięki niemu przeprowadzać inhalacje na potrzeby oczyszczenia cery trądzikowej albo dróg oddechowych. Doskonale sprawdzi się w domowej roboty kremach i peelingach. Świetnie komponuje się z ciężkimi ziołowymi zapachami jak rozmaryn czy sosnowym.

Olejek różany

Olejek różany to chyba najpopularniejszy olejek eteryczny na świecie. Jest składnikiem wielu kosmetyków i ma dobroczynne działanie dla Twojej skóry i zmysłów. Kuracja tym olejkiem pomaga w regeneracji skóry, dlatego będzie doskonałym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem, rozstępami oraz wszelkimi bliznami. Pamiętaj, że jednorazowe potraktowanie Twojej skóry najcudowniejszym olejkiem nie przyniesie rezultatu. Warto być konsekwentnym i poczekać na efekty trochę dłużej niż przy kosmetykach syntetycznych.

Olejek z drzewa sandałowego

Olejek z drzewa sandałowego ma szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale i medycynie, ze względu na jego działanie uspokajające. Ma silne działanie bakteriobójcze, antyseptyczne i przeciwzakaźne, dlatego doskonale sprawdzi się jako dodatek do domowych środków czystości. Dzięki silnemu zapachowi jest uznawany za afrodyzjak, więc doskonale sprawdzi się podczas masażu i aromatycznej kąpieli.

Olejki eteryczne to źródło bardzo wielu właściwości i przyjemności. Mogą być stosowane jako kosmetyki, elementy terapii leczniczej, a nawet składniki środków czystości. Nie są one drogie i możesz dostać je w wielu drogeriach i sklepach internetowych.