Kiedy okazuje się, że nasze dziecko ma wadę wzroku stajemy przed wyborem: okulary czy soczewki kontaktowe, a może operacja wzroku? Przed ukończeniem 21 roku życia na operację laserową jest jeszcze za wcześnie. Pozostają nam więc dwie możliwości: okulary oraz szkła kontaktowe.

Z jednej strony nie chcemy, by nasze dziecko było wyśmiewane w szkole z powodu okularów, z drugiej jednak do soczewek nie jesteśmy do końca przekonani. Warto jednak zrewidować przestarzałe poglądy na temat wad wzroku. Okulary w dzisiejszych czasach stały się symbolem stylu, jeśli są dobrze dobrane potrafią dodać uroku osobie, która je nosi. Z drugiej jednak strony dla naszego dziecka kupno okularów może być wielkim przeżyciem.

Jeśli nasze dziecko jest ruchliwe i dynamiczne, powinniśmy zastanowić się nad szkłami plastikowymi, które są lżejsze niż szklane i nie wyrządzą krzywdy dziecku w razie stłuczenia. Aby przyzwyczaić dziecko do okularów, możemy początkowo zaproponować mu noszenie ich w domu, a potem dopiero do szkoły. Soczewki kontaktowe z kolei nie są zalecane dla zbyt małych dzieci, lepiej nie kupować ich dzieciom poniżej wieku gimnazjalnego.

Warto tez nadzorować użytkowanie soczewek przez nasze dzieci ? sprawdzać czy regularnie czyszczą szkła i pojemniki na nie, oraz czy zdejmują je na noc. Przed wyborem szkieł czy okularów trzeba także zasięgnąć opinii okulisty, dowiedzieć się co on by nam polecił. Należy równieć spytać o opinię dziecka, poczuje się ono ważne, odpowiedzialne. Będzie wiedziało, że może udać się do nas z problemami oraz, że ma udział w decyzjach, które są dla niego istotne.