Ocet jabłkowy jest niezwykle uniwersalny, wydajny i ekologiczny, dlatego stanowi doskonałą bazę dla kosmetyków, okładów czy środków czystości. Do jego samodzielnego przygotowania potrzebujemy ogryzków i innych pozostałości po jabłkach. Poznaj zastosowania tej wszechstronnej substancji.

Zastosowania lecznicze

Ocet jabłkowy wykorzystuje się jako składnik płukanek stosowanych przy anginie, bólach gardła, nudnościach i zatruciach pokarmowych. Ponadto opatrunek z namoczonej octem gazy to znakomity sposób na bóle mięśni, na wirus wywołujący kurzajki, na ugryzienia owadów oraz na rany po skaleczeniach. W zależności od sytuacji używamy samego octu albo jego mieszanki z gliceryną. Z kolei kąpiele wodno-octowe pomogą w problemach z grzybicą i puchnięciem nóg. Aby uporać się z żylakami, dodajmy do naszego balsamu trochę octu i wsmarowujmy go codziennie.

Zastosowania kosmetyczne

Na bazie octu jabłkowego tworzy się płukanki do włosów. W przypadku występowania łupieżu, matowych i przesuszonych włosów, należy spłukać kosmyki wodą z octem (kilka łyżek na litr wody) po umyciu szamponem. Ten zabieg przywróci pasmom witalność, blask i miękkość. Gdy borykamy się z trądzikiem lub łuszczycą, warto sięgnąć po antybakteryjny tonik z octu jabłkowego. Można używać go rano i wieczorem na oczyszczoną skórę. Ocet to również skuteczny składnik odżywczych maseczek. Nie wolno go jednak stosować do cery naczynkowej. By uzyskać efekt nawilżający, trzeba zmieszać wspomnianą substancję z dwiema łyżeczkami miodu i nałożyć na twarz. Ocet jabłkowy przyda się także jako naturalny dezodorant. Wystarczy wsmarować go w skórę pach.

Zastosowania w domu

Ocet jabłkowy można wykorzystać do przygotowania uniwersalnego płynu myjącego. Uzyskany środek czystości (woda+ocet w proporcjach 2:1) poradzi sobie z zaciekami, tłuszczem, pleśnią, kamieniem, rdzą i osadem z mydła. Zastosowany do mycia lodówki zneutralizuje przykre zapachy i zdezynfekuje każdą powierzchnię. W połączeniu z sodą oczyszczoną działanie odkażające będzie jeszcze większe. Ocet jabłkowy świetnie zmiękcza też tkaniny, dlatego dodany do prania zastąpi kupiony w sklepie płyn do płukania. Co ważne, octowy zapach szybko się ulatnia, lecz jego działanie pozostaje. Ponadto w okresie letnim ocet jabłkowy pomaga pozbyć się plagi muszek owocówek. Wystarczy nalać substancji do pojemnika i zabezpieczyć otwór nakryciem z dziurkami. Pułapkę na muszki zostawiamy w kuchni, aby pozbyć się niechcianych owadów.

Ocet jabłkowy ma wiele cennych właściwości, dlatego znalazł tak szerokie zastosowanie. Substancję można nabyć niedrogo w sklepie albo zrobić samodzielnie, łącząc ogryzki i obierki, miód i wodę. Składniki wrzuca się do słoika, zakrywa gazą i zabezpiecza gumką recepturką. Co drugi dzień zaczyn trzeba mieszać drewnianą łyżką. Po miesiącu uzyskamy gotowy ocet jabłkowy.