Nadczynność tarczycy to choroba, która przede wszystkim dotyka kobiet. Wiek tak naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ w każdym przedziale wiekowym rejestruje się przypadki zachorowań. Rodzice, którzy chorują na tarczycę powinni jednak mieć szczególną opiekę nad swoimi dziećmi i poddawać je regularnym badaniom, ponieważ okazało się, iż wiele przypadków potwierdziło, iż jest to choroba w dużym stopniu dziedziczna.

Dotyczy to jednak przede wszystkim dziewczynek, które dziedziczą schorzenie po swoich matkach. Jednym z przyczyn może stać się jednak także zbyt duże dawki spożywanego jodu bądź też dawki hormonu tarczycy. Nie warto jednak lekceważyć wszelkich objawów. Jest ich naprawdę wiele, a większość jest zauważalna gołym okiem. Mowa tutaj między innymi o niepokojącym kołataniu serca czy też drżeniu rąk. Niezwykle uciążliwe będzie także nadmierne pocenie się i wrażliwość na gorąco. Skóra niemal zawsze jest gorąca i wilgotna, co oczywiście nie jest zjawiskiem naturalnym.

Osoby z nadczynnością tarczycy są przede wszystkim bardzo nadpobudliwe i nerwowe. Często podczas nadmiernego wysiłku, między innymi wchodzenia po schodach, pojawia się uczucie zmęczenia i kołatanie serca. Podobnie jak w przypadki niedoczynności tarczycy, u kobiet pojawia się zaburzenie miesiączkowania. Zahamowanie wzrostu również stanowi konsekwencję choroby jaką jest nadczynność tarczycy. Nadmierny apetyt wcale nie ma swojego odzwierciedlenia w masie ciała, która regularnie spada. Każdy, kto posiada powyższe objawy, powinien zdać sobie sytuację z powagi sytuacji, ponieważ każde schorzenie tarczycy można uznać za bardzo poważne.

Nieleczone może bowiem posiadać naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne, a leczenie wtedy będzie zdecydowanie trudniejsze i bardziej kosztowne. Samo leczenie nadczynności tarczycy może okazać się długotrwałe, często dożywotnie, jednak pozwala na prowadzenie właściwie normalnego życia, z przestrzeganiem oczywiście pewnych zasad i diet, które zostały narzucone przez lekarzy, które zajmują się prowadzeniem danego pacjenta.