O insulinie Novomix 30

novo-nordisk NovoMix 30 to insulina o uwalnianiu dwufazowym. Składa się ona z szybko działającej insuliny aspart (30%) oraz krystalizowanej insuliny aspart z protaminą o  działaniu pośrednim (70%).

Jest to insulina podobna pod względem działania do insuliny ludzkiej, aczkolwiek NovoMix 30 odznacza się szybszym początkiem działania, czyli rozpoczęciem procesu wchłaniania się do krwi.

Preparat NovoMix 30 zaczyna działać już po 10-20 minutach od momentu wstrzyknięcia, zaś szczyt działania osiąga pomiędzy 1 a 4 godziną od momentu iniekcji. Insulina ta działa w sumie do 24 godzin.

NovoMix 30 występuje w postaci zawiesiny, dlatego też przed każdym wstrzyknięciem należy insulinę dokładnie wymieszać. Lek najczęściej jest podawany w dwóch wstrzyknięciach dziennie, bezpośrednio przed posiłkiem lub tuż po jego spożyciu.

Korzyści stosowania insuliny NovoMix 30

– Optymalna kontrola glikemii po posiłku, a tym samym zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób serca i układu krążenia (miażdżyca, zawał, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, śmierć);
– Efektowna i skuteczna kontrola metaboliczna choroby cukrzycowej – zmniejszenie ryzyku powikłań cukrzycowych, m.in. uszkodzenia nerek, wzroku i układu nerwowego, a także pojawienie się tzw. stopy cukrzycowej;
– Zmniejszone ryzyko niedocukrzeń;
– Możliwość podawania insuliny przed posiłkiem lub po nim. Alternatywa jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, u których ilość i jakość spożywanych posiłków jest często trudna do określenia.
NovoMix 30, który nie jest w danej chwili używany, powinien być przechowywany w lodówce, jednak nie należy go zamrażać.
Insulina, którą pacjent aktualnie używa, powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej (poniżej 30°C), aczkolwiek nie dłużej niż cztery tygodnie.