Dla jednych to zwykły chwast, dla innych ? wyjątkowo ważne dla zdrowia ziele. Pokrzywa zwyczajna, tak powszechna w naszych lasach, może w wyjątkowo korzystny sposób wpływać na nasze zdrowie. W jaki sposób? Możliwości jest sporo.

Rosnąca na leśnych polanach, przy drogach oraz polach pokrzywa znana jest przede wszystkim jako parzący chwast, który może osiągnąć nawet metr wysokości. Kojarzona z przykrymi poparzeniami może zmienić się w wyjątkowy lek. W medycynie naturalnej korzenie i liście tej rośliny od dawna cieszą się ogromnym uznaniem. Znajdują się w nich cenne sole mineralne oraz takie składniki, jak: wapń, fosfor, magnez oraz żelazo. Pokrzywa jest też źródłem wielu witamin, w tym witaminy A, C oraz K. Znajdziemy tu również garbniki oraz serotoninę. To dzięki tym składnikom pokrzywa zwyczajna może wspierać nas w walce z licznymi dolegliwościami.

Wyciąg z liści pokrzywy ma silne działanie moczopędne i skutecznie oczyszcza organizm. Wzmacnia organizm, jest też pomocny przy krwawieniach. Pokrzywa jest też ceniona jako lek chroniący przed cukrzycą, gdyż pomaga obniżać poziom cukru we krwi. Napar z pokrzywy jest często wykorzystywany jako lek stosowany przy problemach z drogami moczowymi oraz przy niektórych schorzeniach nerek. Pomaga też przy nieżytach jelit oraz w zaburzeniach przemiany materii. Ze względu na zawartość żelaza, napar z pokrzywy jest też zalecany w przypadku anemii. Pokrzywa świetnie radzi sobie również jako kosmetyk. Tu ceniona jest przede wszystkim jako środek wzmacniający włosy, a stosowana jako płukanka ? znacznie poprawia ich wygląd.

Sok z pokrzywy można kupić w i-apteka.pl