Nieregularne miesiączki mogą się zdarzyć każdej kobiecie, niezależnie od jej wieku i bardzo często przysparzają wielu pytań i wątpliwości. W internecie można znaleźć naprawdę dużo różnych informacji, niestety nie wszystkie są rzetelne, a niektóre przywodzą na myśl najgorsze. Dziś odpowiadamy na pytanie: nieregularne miesiączki – czy to choroba?

Nieregularne cykle miesiączkowe a ciąża

Cykl miesiączkowy to podział na fazy, które regularnie przebiegają w organizmie kobiety po to, by mogła bezpiecznie wydać na świat potomstwo. Co dzieje się, gdy cykl jest zaburzony? Powinien trwać około 28 dni, a za jego pierwszy uznaje się dzień rozpoczęcia miesiączki – faza menstruacji. Później następuje faza folikularna, owulacja (około 14.-16. dnia) i na koniec faza lutealna.

W trakcie cyklu istnieje tylko kilka dni, w ciągu których kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę i są to 3-5 dni przed owulacją, sama owulacja i 2 doby po niej. Jak widać, bez owulacji płodność kobiety jest obniżona, a jako że nieregularne miesiączki mogą sugerować problemy z owulacją, ma to wpływ na utrudnione zajście w ciążę. Nie jest to pewne, dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć inne czynniki – a jest ich wiele.

Jak wyliczyć dni płodne przy nieregularnym miesiączkowaniu?

Jedne kobiety martwią się, że nieregularne miesiączkowanie utrudni zajście w ciążę, inne natomiast boją się, że może dojść do nieplanowego zapłodnienia. W jaki sposób wyliczyć dni płodne? Najbezpieczniejszym sposobem jest mierzenie temperatury ciała i obserwacja jej zmian w trakcie różnych faz cyklu. Temperaturę ciała należy mierzyć jeszcze przed wstaniem z łóżka, po przespaniu co najmniej 3 godzin i można to robić za pomocą zwykłego termometru, ale też specjalnych urządzeń do tego przeznaczonych.

Teoretycznie, podstawowa temperatura ciała każdego człowieka to 36,6 stopni Celsjusza, jednak u kobiet w zależności od fazy cyklu występują wahania. Bezpośrednio przed owulacją, czyli gdy zaczynają się dni płodne, temperatura ciała spada, natomiast po owulacji następuje jej wzrost i utrzymuje się on przez około 14 dni. Przed miesiączką ponownie zaobserwować można niższą temperaturę, a przed owulacją ponowne jej obniżenie.

Nieregularne miesiączki  – przyczyny

Nie od razu nieregularne cykle miesiączkowe muszą oznaczać poważne problemy. Czynników wpływających na fazy cyklu i ich długość jest naprawdę dużo. Zaliczyć tu można między innymi:

  • Duży stres,
  • Infekcje,
  • Podróże,
  • Zmiana trybu życia,
  • Zwiększony wysiłek fizyczny,
  • Nagłe zmiany wagi,
  • Zaburzenia tarczycowe,
  • Zespół policystycznych jajników,
  • Cukrzyca,
  • Zażywanie leków hormonalnych.

Jeśli zauważymy u siebie nieregularne miesiączkowanie, warto najpierw przemyśleć czy nie jest ono spowodowane wyżej wymienionymi zachowaniami. Dobrze jest ograniczyć wszelkie czynniki stresogenne oraz zadbać o zrównoważoną dietę dopasowaną do aktywności fizycznej. Gdy to nie przyniesie efektów, należy udać się do lekarza ginekologa, by zrobić niezbędne badania i znaleźć przyczyny problemu. Nieregularne miesiączki naprawdę nie muszą oznaczać choroby, ale zawsze bezpieczniej jest skonsultować to ze specjalistą.