Niedogrzane mieszkanie stanowi dość powszechny problem wśród Polaków. Wielu z nas nieustannie narzeka na brak równomiernego rozkładu ciepła w mieszkaniu. Świadomie decydując się na pominięcie usterki, ze względu na stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne, narażamy się na nieprzyjemne dla naszego zdrowia konsekwencje. Jakie mogą być skutki niedogrzanego mieszkania?

Dlaczego musimy dbać o odpowiednią temperaturę powierzchni?

Utrzymanie optymalnej temperatury w naszych czterech kątach jest niebywale istotne, nie tylko ze względu na kwestię finansową, lecz także nasze zdrowie. Niedogrzane mieszkanie może znacząco obciążyć nasz domowy budżet i negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Jeżeli w twoim mieszkaniu odczuwasz nagły spadek temperatur, pomimo włączonych grzejników, jest to sygnał o możliwej usterce. Zajrzyj koniecznie na stronę firmy Ogrzej, którą znajdziesz tutaj – https://ogrzej.com.pl/category/uslugi-montazu-serwisu-pomiarow. Ogrzej od wielu lat prężnie działa na polskim rynku, o czym świadczą setki zadowolonych klientów. Oferuje kompleksowe usługi związane z wykonywaniem pomiarów termowizyjnych, projektowaniem i instalacją elektryczności. Z pomocą doświadczonych fachowców pożegnasz się z problemem raz na zawsze.

Zdrowy sen to podstawa

Niedogrzane mieszkanie niesie ze sobą więcej skutków ubocznych, niż mogłoby się wydawać. Nierównomierny rozkład temperatur może odbić się na naszym śnie. Organizm człowieka potrzebuje odpowiedniej dawki snu, by w pełni się zregenerować. Jeżeli temperatura w naszym mieszkaniu znacząco odchodzi od sugerowanego przez WHO poziomu, możemy cierpieć na bezsenność, zawroty głowy, nieustające zmęczenie, nadwrażliwość, a nawet osłabienie.

Zdrowie przede wszystkim

Innowacyjne rozwiązania grzewcze to idealna alternatywa dla tych, którzy zastanawiają się nad wymianą tradycyjnych grzejników. Klasyczne kaloryfery nie tylko prowadzą do odwodnienia organizmu, a także przyspieszają proces starzenia się skóry. Nie są też odpowiednie dla małych dzieci i alergików. Cyrkulacja powietrza unosi kurz i doprowadza do powstawania nowych siedlisk bakterii. Czym to może skutkować? Otóż nieprawidłowe ogrzewanie naszych czterech kątów wysusza nasze śluzówki i zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem.

Wysokie koszty ogrzewania

Utrzymanie optymalnej temperatury jest gwarancją niesamowitego komfortu oraz stałych kosztów utrzymania. Niedogrzane pomieszczenia mogą znacząco uszczuplić nasz budżet, tym samym narażając nas na wysokie koszty naprawy i wymiany instalacji. Tracąc spore pokłady energii cieplnej, rachunki za ogrzewanie rosną.

Nowe a stare budownictwo

Decydując się na zakup mieszkania, bez względu na jego stan, zwróćmy uwagę na izolację budynku. Niedogrzane mieszkanie niesie ze sobą negatywne skutki również dla kondycji ścian. Zbyt wysoki poziom wychłodzenia i wilgotności powietrza jest idealnym miejscem do powstawania grzybów, co poniekąd osłabia strukturę budowli.

Aspekt ekologiczny

Brak dostępu do ciepła w przypadku osób o niskim standardzie życia, ma również znamienny wpływ na ekologię. W starym budownictwie wciąż możemy spotkać się z występowaniem pieców. Mieszkańcy, którzy nie posiadają wówczas odpowiednich warunków do życia, a niedogrzane mieszkanie jest często spotykanym zjawiskiem, spalają materiały nieodpowiednie. Palenie w piecu, by dogrzać nasze mieszkanie nieprzeznaczonymi do tego materiałami, jest niekorzystne dla zmian klimatycznych.

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Jak doskonale wiecie, jedną z głównych przyczyn niedogrzania mieszkania, jest nieodpowiednie przygotowanie do sezonu grzewczego. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić szczelność drzwi i okien, by uniknąć uciekania powietrza oraz zadbać o nasze grzejniki. Zanim rozkręcisz je maksymalnie, warto wcześniej je odpowietrzyć. Kilkumiesięczny zastój może sprawić, iż kaloryfery przestają prawidłowo działać. Odkręć zawór i odprowadź zalegające powietrze i nadmiar wody.