Jednym z częściej pojawiających się problemów z tarczycą jest jej niedoczynność. Ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa się wraz z wiekiem, a jej istota polega na niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy szczególnie często dotyczy osób pomiędzy 35. a 60. rokiem życia, choć najczęściej ten problem dotyka osoby w starszym wieku.
Niedoczynność tarczycy często bywa skutkiem przewlekłego zapalenia tarczycy, choć często do jej rozwoju może prowadzić niewłaściwe leczenie występującej wcześniej nadczynności tego hormonu. Za pojawienie się niedoczynności tarczycy mogą odpowiadać również niektóre leki, szczególnie te, w których występują spore ilości jodu.
Tarczyca w przypadku swej niedoczynności daje wyraźne objawy. Są to zarówno silne zaburzenia pamięci, jak i nasilające się problemy z koncentracją. Częstym objawem jest tu również apatia oraz znaczne spowolnienie ruchowe i psychiczne. Chorym towarzyszą również takie problemy, jak suchość skóry, wypadanie włosów oraz zaparcia. Niestety, te objawy bardzo często są mylnie interpretowane, a wiele osób traktuje je jako „normalne” objawy związane z procesem starzenia się.
Niedoczynność tarczycy jest chorobą bardzo łatwą do wykrycia. Wystarczy klika prostych badań, by w porę wykryć zagrożenie i rozpocząć odpowiednią terapię. Polega ona najczęściej na przyjmowaniu preparatów zawierających hormon tarczycy.
Leczenie niedoczynności tarczycy
Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne eurostatykami, na przykład Letroxem.