U osób zmagających się z cukrzycą powszechnie obserwowany jest niedobór witaminy B1 (tiaminy), która odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Związek ten wpływa na funkcjonowanie i regenerację systemu nerwowego. Bierze udział w procesie oddychania tkankowego, zwłaszcza w przemianie węglowodanów, a także przyspiesza gojenie ran czy uśmierza ból.

Zgodnie z badaniami osoby chore na cukrzycę w porównaniu do zdrowych zużywają dostarczaną do organizmu tiaminę 15 razy szybciej. Jaki związek ma niepozorna witamina B1 z funkcjonowaniem całego organizmu?

Niedobór witaminy B1

Niedobory witaminy B1 są wyjątkowo groźne dla osób cierpiących na cukrzycę. Długotrwały niedobór tego związku może prowadzić do neuropatii, która występuje u niemal połowy chorych. Choroba ta może początkowo przebiegać bezobjawowo. Często jednak chory obserwuje pierwsze symptomy w postaci zaburzeń czucia, drętwienia kończyn, palców, zmniejszenia siły mięśniowej.

Niedobór witaminy B1 jest jednak groźny dla funkcjonowania całego organizmu. Może powodować zaburzenia czynności centralnego układu nerwowego jak osłabienie, oczopląs, zaburzenia pamięci, koncentracji. Często obserwowana jest również niewydolność krążenia objawiająca się przyspieszoną pracą serca, obrzękami kończyn górnych i dolnych. Mogą występować również zaburzenia ze strony układu pokarmowego prowadzące do nudności, wymiotów, biegunki czy bólu brzucha.

Groźna neuropatia cukrzycowa

Chorzy na cukrzycę i neuropatię są znacznie bardziej narażeni na niewydolność serca w porównaniu z osobami chorymi na cukrzycę, u których nie zostaje stwierdzona neuropatia. Problemy z układem krążenia są wynikiem uszkodzenia nerwów serca. Jest to obserwowane u połowy cukrzyków po 10 latach od postawienia diagnozy. Uszkodzenia nerwów znajdujących się wokół serca następuje również w epizodach hiperglikemii. Dlatego tak ważne jest prowadzenie odpowiedzialnego trybu życia i stałe dbanie o poziom cukru we krwi.

Neuropatia cukrzycowa może również być przyczyną wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej, która jest spowodowana długotrwałym niedokrwieniem dolnych kończyn. Prowadzi to do spowolnienia gojenia ran, martwicy, owrzodzeń. Kości i stawy zostają osłabione, co powoduje niekiedy również zniekształcenie stóp. Jakość życia chorego pogarsza się, często nie jest on w stanie chodzić. Aż 50-75% amputacji kończyn jest przeprowadzane na skutek wystąpienie stopy cukrzycowej.

Suplementacja witaminy B1

Suplementacja witaminy B1 może być bardzo pomocna przy leczeniu lub zapobieganiu wystąpienia neuropatii. Witamina B1 występuje w dwóch postaciach – tiaminy hydrofilnej i benfotiaminy. Pierwsza postać występuje w wielu dostępnych bez recepty preparatach, jednak jej skuteczność działania jest mocno ograniczona, dlatego nie wpływa ona na wyrównanie niedoborów. Benfotiamina zalecana jest przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne do leczenia neuropatii. Ta postać w momencie wniknięcia do komórek wykazuje 5-krotnie większe stężenie od tiaminy hydrofilnej. Benfotiamina jest dostępna na receptę, nie jest refundowana. Jej stosowanie przynosi zadowalające efekty w krótkim czasie.

Cukrzyca jest chorobą, która może łatwo się rozwinąć w utajeniu i dodatkowo doprowadzić do występowania innych poważnych schorzeń. Każda osoba zmagająca się z cukrzycą koniecznie powinna stosować się do zaleceń lekarza. W ten sposób stan zdrowia będzie stale kontrolowany, a chory będzie mógł dalej cieszyć się pełnią życia.