Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł ze sobą wiele dobrego, ale też wiele złego. Otóż pędzący tryb życia spowodował wiele chorób, uznawanych za tak zwane choroby cywilizacyjne. Klasyfikuje się do nich między innymi neurastenię, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się również po stronie fizycznej. Nie bez powodu twierdzi się, że zamienia ona życie w piekło.

Przyczyny neurastenii

Neurastenia to zaburzenie posiadające swoje źródło w psychice, ale objawiające się również po stronie fizycznej. Za przyczynę neurastenii uznaje się głównie: życie w pośpiechu, permanentny stres, trudne sytuacje osobiste oraz zawodowe. Choć nie udowodniono tego jeszcze naukowo, to badania idą w kierunku tego, że neurastenię powoduje nadmierna produkcja hormonów stresu, to znaczy adrenaliny i noradrenaliny wytwarzanej przez gruczoł nadnerczy. Katecholaminy, jak określa się adrenalinę i noradrenalinę, pobudzają mózg i nerwy, przyspieszają bicie serca i tętno, a także podwyższają poziom glukozy we krwi.

Objawy neurastenii

Neurastenia przeważnie rzutuje na stan psychiczny lub na stan fizyczny, choć w rzeczywistości rzutuje na dwa stany, przy czym w jednym dominuje. Męczliwość psychiczna charakteryzuje się trudnymi do zniesienia rozdrażnieniem, rozkojarzeniem i spowolnieniem myślenia. Męczliwość fizyczna odznacza się totalnym wręcz zmęczeniem bez względu na wysiłek, a ponadto apatią. Wśród innych objawów neurastenii niemuszących, ale mogących wystąpić przy męczliwości psychicznej lub fizycznej, wylicza się: bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, bóle brzucha, nadwrażliwość na światło i hałas, spadek libido, bezsenność i nadmierną senność, bóle kości i mięśni, chroniczny niepokój, a także fakt, iż budzimy się zmęczeni, przy czym zmęczenie to mija na wieczór, efektem czego zjawisko to nazywa się porankami neurastenicznymi.

Rodzaje neurastenii

Występują trzy rodzaje neurastenii: hipostenia, hiperstenia oraz neurastenia asteniczna. Hipostenia to neurastenia objawiająca się jako obniżenie sprawności. Hiperstenia to neurastenia objawiająca się jako podwyższenie sprawności przy jednoczesnej nadwrażliwości psychicznej i fizycznej. Neurastenia asteniczna to z kolei neurastenia objawiająca się jako szybka męczliwość.

Leczenie neurastenii

W leczeniu neurastenii sprawdza się zmiana trybu życia i zmiana żywienia. Warto skorzystać z psychoterapii oraz fizjoterapii. Należy też odwiedzić psychiatrę, aby upewnić się w diagnozie, zlecić ewentualne badania i podjąć leczenie. Nieoceniona okazuje się suplementacja magnezu – pierwiastka wpływającego korzystnie na kondycję psychofizyczną.