Świat w dwudziestym pierwszym stuleciu stał się bardzo nowoczesny, ale niestety co za tym idzie bardziej przytaczający. Efektem tego objawia się u nas coraz więcej chorób uznawanych za tak zwane choroby cywilizacyjne. Do jednych z nich należy między innymi neurastenia – schorzenie o naturze psychicznej rzutujące na objawy fizyczne.
Zaburzenia psychiczne
Do najczęstszych zaburzeń psychicznych należą depresja oraz nerwice. Depresja odznacza się tym, że tracimy chęci do życia, a nerwice, zwane też zaburzeniami lękowymi, odznaczają się tym, że czymś się denerwujemy oraz czegoś się boimy. Wśród zaburzeń lękowych wymienia się między innymi: nerwicę natręctw, nerwicę wegetatywną, nerwicę histeryczną, nerwicę lękową, nerwicę depresyjną, nerwicę konkretnych organów oraz nerwicę neurasteniczną. Ten ostatni rodzaj, nerwica neurasteniczna, czyli neurastenia, pojawia się coraz częściej u wielu osób nieradzących sobie z przytłaczającym trybem życia współczesnych czasów.
Neurastenia jako zaburzenie psychiczne
Neurastenia bez wątpienia stanowi zaburzenie psychiczne. Mimo, że objawia się po stronie psychicznej, fizycznej lub psychofizycznej, to swoje źródło posiada w psychice. Życie w pośpiechu, permanentny stres, ciężkie sprawy osobiste oraz zawodowe ryzyko zwiększają zapadnięcia w tę chorobę. Niektórzy naukowcy twierdzą, że powodują ją nadmiernie wydzielania adrenalina oraz noradrenalina, pobudzające nerwy i mózg, przyspieszające tętno i bicie serca, a także zwiększające obecność glukozy we krwi.
Ujawnianie się neurastenii
Neurastenia ujawnia się przez męczliwość psychiczną lub męczliwość psychiczną, choć tak naprawdę przez jedną i drugą, z tym że jedna z nich zawsze dominuje. Męczliwości te osiągają rozmiary wręcz ekstremalne. Towarzyszą im ponadto bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, bóle jakichś organów, najczęściej w jamie brzusznej, nadwrażliwość na światło i hałas, bezsenność i senność, utrata libido, a do tego niekończące się uczucie niepokoju i tak zwane poranki neurasteniczne, co oznacza, że budzimy się zmęczeni a zasypiamy bardziej wypoczęci niż przy wstawaniu.
Leczenie neurastenii
Neurastenię najlepiej pokonać przez zmianę stylu życia na lepszy, w tym zdrowo się odżywiać. Trzeba aż tak nie gonić i aż tak nie przejmować się wszystkim. Konieczna okazuje się konsultacja psychiatryczna, a pomocne okazują się też psychoterapia oraz fizjoterapia. Warto oprócz tego suplementować magnez – najważniejszy pierwiastek dla funkcjonowania psychofizycznego.