Nie tylko insulina skutecznie reguluje glikemię. Pomocne okazują się również środki niezwiązane z farmakologią. Kilka zmian w Twoim trybie życia z powodzeniem obniży poziom cukru we krwi i zredukuje ryzyko powikłań. Warto postawić na zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i relaks.

Właściwa dieta

Surowe warzywa to obowiązkowy element jadłospisu cukrzyka. Zawarty w nich błonnik sprawnie zwalczy zbyt wysoki cukier. Przy podwyższonym poziomie unikaj jednak warzyw strączkowych, gotowanych ziemniaków i kukurydzy. Świetnym i szybkim rozwiązaniem na dostarczenie organizmowi porcji witamin i błonnika jest wyciskanie soków z ulubionych warzyw. Poziom cukru obniżają też przyprawy: cynamon, imbir i goździki. Jedz 4-5 posiłków dziennie. Zdecyduj się na małe porcje, lecz zwiększ częstotliwość ich spożywanie. Zachowaj umiar w uzupełnianiu jadłospisu owocami. Wszak zawierają one fruktozę, cukier niewskazany dla diabetyków. Węglowodany powinny być równomiernie rozłożone w codziennym menu. Unikaj cukrów. Wyeliminuj z diety słodycze, chipsy i fast foody. Unikaj smażenia i sałatek z majonezem. Smak gotowych dań wspomaga często syrop glukozowo-fruktozowy, dlatego lepiej z nich zrezygnować. Dozwolone dzienne spożycie cukrów prostych to dla diabetyków 10 g. Dlatego trzeba polubić niesłodzoną kawę.

poziom

Picie dużych ilości wody

Woda rozcieńczy krew i obniży stężenie glukozy. Wypicie 1 lub 2 szklanek zadziała moczopędnie i usunie nadmiar cukru z organizmu. Nie wolno jednak wypijać więcej niż 2 szklanek w krótkim czasie. W takiej sytuacji cukier spada zbyt gwałtownie.

Aktywność fizyczna

Już 30-minutowy spacer wpływa na poziom cukru we krwi. Podobnie dzieje się w przypadku 10 minut ćwiczeń. Nie można jednak zbytnio forsować naszego ciała. Spowoduje to niedocukrzenie. Zaraz po ćwiczeniach trzeba sprawdzać poziom glukozy. Wysiłek fizyczny pozwoli też na zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów.

poziom

Czas na relaks

Stresujące sytuacje i związane z nimi napięcie podnosi stężenie glukozy we krwi. U cukrzyków insulina zatrzymuje przedostanie się pokładów energii do komórek, przez co glukoza magazynuje się we krwi. W dodatku człowiek zestresowany jest przemęczony i rozdrażniony. Wówczas ciężej przychodzi mu samodyscyplina, dbanie o siebie i przestrzeganie zasad diety. To z kolei przekłada się na nieuregulowane mierzenie poziomu cukru czy problemy z aktywnością fizyczną. Pewne stresujące sytuacje warto ograniczyć. Pamiętaj, by zafundować sobie chwilę relaksu i odprężyć się po ciężkim dniu.

Niebezpiecznie podwyższony poziom cukru,  spowoduje uszkodzenia systemu nerwowego  i krwionośnego. Prowadzi to do zaburzeń narządu wzroku, pracy nerek i serca. Lepiej nie dopuszczać do takiego stanu. Regularne ćwiczenia, kontrolowanie masy ciała i zdrowa dieta to klucz do utrzymania prawidłowej glikemii. To, czy uda Ci się obniżyć poziom cukru we krwi zależy wyłącznie od Twoich decyzji.