Nie jest żadną tajemnicą, że w sportach siłowych od lat stosuje się suplementy diety. Są to substancje dozwolone, które znajdują się w pożywieniu lub mogą być syntetyzowane przez organizm. Stosuje się je w okresie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na niektóre składniki np. w czasie intensywnego cyklu treningowego. Dzięki temu można w pełni wykorzystać korzyści treningu i spotęgować efekty. Dodatkowo substancje te są w stanie zwiększyć anabolizm (rozrost i odbudowę) organizmu, co przełoży się na lepsze przyrosty tkanki mięśniowej i szybszą regenerację. W sprzedaży obecnie możemy spotkać się z wieloma odżywkami. Wiele z nich istnieje na rynku od lat i to właśnie na nie powinniśmy skierować swoją uwagę. Mamy pewność, że działają skutecznie i mogą pomóc nam w osiąganiu założeń treningowych. Przygotowaliśmy specjalnie dla was listę 8 najważniejszych suplementów diety.

  1. Odżywki białkowe

Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym ludzkiego organizmu. To właśnie ono warunkuje rozwój tkanki mięśniowej. Przyjmowane jest wraz ze zbilansowaną dietą, ale często w zbyt małych ilościach. Zapewnienie właściwej proporcji białka na kilogram masy ciała jest niezwykle trudne i dlatego stosuje się odżywki białkowe. Najlepiej sprawdza się izolat lub koncentrat białka serwatkowego.

  1. Aminokwasy rozgałęzione

Ważną kwestią jest, aby w krwiobiegu posiadać aminokwasy lub pełnowartościowe białka. Gdy tak jest mówimy, że organizm znajduje się w stanie anabolicznym. Jeżeli nie dostarczymy ich w odpowiedniej ilości zaczną zostać one pozyskiwane z naszego organizmu. Będzie dochodziło do rozpadu tkanki mięśniowej w celu uzyskania aminokwasów, które posłużą do oczyszczania organizmu z toksyn oraz odbudowy uszkodzonych tkanek. Stosowanie BCAA jest w stanie poprawić anabolizm organizmu i sprawić, że wzrosty mięśni będą szybsze i bardziej widoczne.

  1. Kreatyna

Jeden z najstarszych suplementów, który został przetestowany przez wielu sportowców. Jego działania pozwala na zmaksymalizowanie wzrostu tkanki mięśniowej oraz regenerację. Kreatyna w organizmie człowieka jest źródłem energii i odpowiada za właściwe nawodnienie organizmu. Jest w stanie polepszyć ukrwienie mięśni, co wspomaga proces budowy. Ponadto wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. Kreatynę stosuje się przed oraz po zakończonym treningu.

Więcej o suplementach w Men’s Health.

  1. Lecytyna

Lecytyna jest jednym z aminokwasów rozgałęzionych. Jest ona niezbędna do syntezy białek w organizmie. Jeżeli jej poziom będzie zbyt niski to stosowanie jakichkolwiek innych suplementów nie będzie miało najmniejszego sensu. Z tego właśnie powodu zaleca się dodatkowo suplementować lecytynę. Stosuje się ją bezpośrednio po zakończeniu treningu lub rano na czczo.

  1. Gainer

Jest to odżywka, która wspomaga proces budowania masy. Składa się ona przede wszystkim z dużej ilości węglowodanów. Zawiera również w mniejszej ilości białka oraz tłuszcze. Duża zawartość węgli powoduje, że gainer jest wysokokaloryczny. Pomaga to dostarczyć nadwyżkę energii, która jest niezbędna do rozbudowania masy mięśniowej.