Jednym z najbardziej złożonych elementów w organizmie człowieka bez dwóch zdań jest staw kolanowy. To także część ciała, która jest narażona na liczne i bardzo bolesne urazy powodujące brak zdolności do wykonywania poszczególnych czynności ruchowych. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze kontuzje kolana oraz jak je prawidłowo leczyć.
Diagnostyka, czyli w jaki sposób rozpoznać uraz kolana?
Każdemu z niżej wymienionych urazów towarzyszy mniejszy lub większy ból. Pierwszym krokiem do wykonania prawidłowej diagnostyki jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub certyfikowanego fizjoterapeuty i dokładne scharakteryzowanie bólu oraz sytuacji, w którym nabawiliśmy się kontuzji. Wówczas ekspertyza lekarska pozwoli nam na otrzymanie kolejnego skierowania, którego celem jest, wykazanie jaka dokładnie kontuzja w tej chwili nam towarzyszy.
W diagnostyce stawu kolanowego wykorzystuje się m.in. USG stawu, badanie RTG, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Po wykonanych badaniach specjalistycznych następuje planowanie i rozpoczęcie rehabilitacji. W jej prawidłowym odbyciu pomaga nie tylko fachowa opieka lekarska, ale również sprzęt medyczny, który można nabyć poprzez dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego.
Sprzęt niezbędny do odbycia prawidłowej rehabilitacji
W przypadku nabawienia się urazu stawu kolanowego możemy być pewni, że podczas naszej rehabilitacji niezbędny będzie sprzęt specjalistyczny. Kule ortopedyczne pomagają osobie kontuzjowanej na zachowanie prawidłowego wzorca ruchowego, natomiast stabilizatory i ortezy są niezbędne zaraz po wszelkich operacjach lub w przypadku w zapobiegania odnowieniu urazu u osób regularnie uprawiających sport. W jaki sposób wybrać odpowiedni sklep ortopedyczny? Na stronie https://salonzdrowia.com.pl znajdziemy szereg produktów renomowanych producentów. Co więcej, sklep posiada kontrakt z NFZ, więc decydując się na zakup wybranego sprzętu rehabilitacyjnego, można ubiegać się o dofinansowanie NFZ.
Na jakie urazy kolana jesteśmy narażeni najczęściej?
Niewielka elastyczność więzadeł kolana, które chronią staw przed niepożądanymi ruchami, jest główną przyczyną wielu bolesnych kontuzji tej części ciała. Narażeni na urazy są nie tylko sportowcy, ale także osoby, które ze sportem mają na co dzień niewiele wspólnego. Najpopularniejszą kontuzją stawu kolanowego bez dwóch zdań jest skręcenie. Dzielmy je na niewielkie, polegające jedynie na ograniczeniu aktywności ruchowej, umiarkowane – wymagające od nas odpowiedniej rehabilitacji oraz ciężkie, czyli całkowite zerwanie więzadeł. Rehabilitacja w takim wypadku jest poprzedzona operacją chirurgiczną i rekonstrukcję więzadeł. Skręcenie stawu kolanowego towarzyszy nam najczęściej w przypadku nieprawidłowego położenia stopy na niestabilnym podłożu lub przy szybkich ruchach nienaturalnych dla kolana.
Zapalenie ścięgna to uraz bardzo często towarzyszący osobom regularnie uprawiających sport. Jest efektem wykonywania konkretnej czynności np. biegania, jeżdżenia na rowerze lub wspinaczki. Ryzyko wystąpienia stanu zapalnego maksymalizuje się w przypadku gdy wykonujemy daną czynność w sposób niepoprawny, unikamy rozgrzewki lub rozciągania. Osoby uprawiające sport są także narażone na uszkodzenia łąkotek wynikające z nagłego prostowania stawu kolanowego, który w danym momencie znajduje się w zgięciu.