Najmniejsze kraje świata są bardzo często niedoceniane przez turystów. Jak się okazuje, nie słusznie. Mimo niewielkiej powierzchni często maja dużo do zaoferowania, a wszystko to na małym i zwartym obszarze. Takie państwa można zwiedzić w ciągu jednego tylko dnia, co powoduje, że wiele osób zwiedza jest tylko „przy okazji” pobytu w państwie ościennym. Niezależnie od tego czy będzie to miejsce docelowe naszego urlopu czy też jeden z wielu punktów, w których będziemy przejazdem powinniśmy wiedzieć jakie atrakcje oferują. Poniżej przedstawiamy listę 5 krajów o niewielkiej powierzchni, które są warte zobaczenia.

1. Malediwy

Państwo wyspiarskie, położone na Ocenie Indyjskim w odległości 500 km od południowej części Indii. Samodzielne państwo od 1965 roku. Największą liczbę atrakcji i zabytków zobaczymy w Male, czyli stolicy Malediwów. Na jego terenie zobaczyć można wiele zabytkowych meczetów, klimatyczne uliczki oraz port morski. Na uwagę zasługują piaszczyste plaże i błękitne wody, które przyciągają turystów z całego świata. Warto zdecydować się na nurkowanie w Oceanie – zobaczymy ogromną koralową oraz wrakowisko starych statków.

2. Liechtenstein

Górskie państwo położone w Europie Zachodniej, pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Księstwo stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników zwiedzania zabytkowych miast. Stolica kraju jest Vaduz, nad którą góruje zamek będący siedzibą rodziny królewskiej. Niestety jest on zamknięty dla turystów i jedyną możliwością jest podziwianie jego bryły od zewnątrz. W Vaduz można zobaczyć wiele muzeów przybliżających kulturę i historię księstwa Liechtenstein.

3. San Marino

Państwo będące enklawą (państwem w państwie) na terytorium Włoch. Mimo niewielkich rozmiarów jest to zarazem duży ośrodek turystyczny. W stolicy zachowały się ruiny średniowiecznych budowli oraz obiekty zachowane w dobrym stanie: fortyfikacje obronne, place, kościoły. W mieście znajdują się trzy twierdze pochodzące z okresu XI-XIX wieku. Turystyka jest główną gałęzią gospodarki San Marino, dzięki czemu przyjezdnym poświęca się dużo czasu i dba się o ich zadowolenie i dobre samopoczucie.

4. Monako

Księstwo i zarazem miasto-państw położone w Europie Środkowej nad Morzem Śródziemnym. Drugie najmniejsze państwo na świecie pod względem wielkości. Mimo tak małej powierzchni, na terenie państwa mieszczą się liczne muzea (m.in. Ogród Botaniczny Exotique Le Jardin lub Muzeum Oceanograficzne). Z racji położenia, Monako posiada port jachtowy będący dużą atrakcją turystyczną. Wartym uwagi jest Pałac Książęcy w Monte Carlo – zamieszkiwany przez księcia Alberta, ale oddany do zwiedzania dla turystów w okresie letnim.

5. Watykan

Kolejne w zestawieniu miasto-państwo będące enklawą Włoch. Jest to również najmniejsze pastwo świata pod względem powierzchni oraz liczby ludności. Na dodatek jest to kraj wyznaniowy, będący siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego. Mimo niewielkiej powierzchni Watykan ma wiele do zaoferowania turystom – przede wszystkim miłośnikom sztuki. Na terenie kraju znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, gmach galerii sztuki oraz 7 muzeów. Na terenie państwa zlokalizowana jest Papieska Akademia Nauk, Obserwatorium Watykańskie oraz założone w drugiej połowie XVI wieku Ogrodu Watykańskie. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się Kaplica Sykstyńska będąca miejscem odbywania konklawe.

Artykuł powstał we współpracy z Bissole, organizującym incentive travel dla wymagających.