Nadgarstek ze względu na swoje umiejscowienie w ludzkim ciele jest szczególnie narażony na urazy i przeciążenia. Staw pozwalający wykonywać precyzyjne ruchy może nadwyrężać długotrwała praca przy komputerze lub manualna, choroba i zwyrodnienie. Aby zminimalizować ból i zabezpieczyć nadgarstek w czasie jego leczenia, warto zastosować specjalną ortezę. Stabilizuje ona staw i w wielu przypadkach zastępuje niewygodny gips.

Stabilizator nadgarstka – kiedy go stosować?


Ortezy (nazywane zamiennie stabilizatorami) można nosić na nadgarstku po urazie i w czasie rehabilitacji stawu. Akcesoria wykorzystuje się też w profilaktyce ewentualnych uszkodzeń czy dolegliwości bólowych. Ortezy nosi się więc również zapobiegawczo w czasie uprawiania sportu, prac manualnych i przy klawiaturze komputera oraz w innych sytuacjach zwiększających ryzyko urazów.

Usztywniające opaski czy inne akcesoria stabilizujące nadgarstek stosuje się przy zwichnięciach i nadwyrężeniach. Sięga się po nie także przy reumatyzmie, artretyzmie oraz zapaleniu ścięgien. Ortezy bywają też wykorzystywane jako lżejsze, wygodniejsze zamienniki gipsu. Noszenie takiego sprzętu zdecydowanie ułatwia higienę chorej ręki, co jest ważnym udogodnieniem szczególnie latem. Stabilizatory gwarantujące silne usztywnienie stosuje się przy złamaniach, przewlekłych zapaleniach oraz po poważnych zabiegach chirurgicznych.

Jak dobrać odpowiednią ortezę?


Wybór właściwego akcesorium stabilizującego nadgarstek to bardzo indywidualna kwestia. Przede wszystkim zależy od typu i stopnia zaawansowania urazu lub schorzenia. Warto mieć na uwadze także przeznaczenie stabilizatora nadgarstka. Trzeba więc zastanowić się, czy orteza ma wspomagać leczenie i rehabilitację, czy też być noszona profilaktycznie. Ponadto przy wyborze odpowiedniego stabilizatora nadgarstka należy określić czas i częstotliwość jego noszenia. Nie bez znaczenia pozostaje również waga użytkownika.

Aby mieć pewność, że orteza zostanie dobrana właściwie, warto skorzystać z pomocy ortopedy, fizjoterapeuty lub specjalisty ze sklepu medycznego. Konsultacja gwarantuje dokonanie dobrego wyboru.

Stabilizatory nadgarstka można zamówić na stronie https://salonzdrowia.com.pl/k/ortezy-stabilizatory-opaski-pasy/nadgarstek/. W razie potrzeby dostępna jest też pomoc specjalistów, którzy służą radą przy wyborze ortezy.

Jakie są rodzaje stabilizatorów nadgarstka?


Ortezy standardowo dzieli się na sztywne, półsztywne oraz miękkie. Każdy typ zaleca się do innego stopnia zaawansowania chorób czy urazów. Stabilizatory sztywne stosuje się przy poważnych uszkodzeniach stawu, gdy niezbędna okazuje się silna stabilizacja nadgarstka i jego szczególnie mocne zabezpieczenie. Takie ortezy nierzadko zastępują gips. Sztywne stabilizatory całkowicie unieruchamiają staw, a czasem również kciuk. Zazwyczaj takie akcesoria mają dodatkowe usztywnienie w formie szyny. Wykorzystuje się je przy poważnych urazach oraz w zaawansowanych zespołach cieśni nadgarstka.

Półsztywne ortezy nosi się przy lżejszych urazach i kontuzjach. Stosuje się je również w profilaktyce uszkodzeń nadgarstka. Podobne zastosowania mają miękkie i elastyczne stabilizatory w formie opasek. Sprawdzą się one przy łagodnych urazach i w celu zapobiegania przeciążeniom. Będą najlepszą ochroną nadgarstka w czasie uprawiania sportu albo robótek ręcznych.

Odpowiednie ustabilizowanie nadgarstka przynosi ulgę w bólu, wspiera rehabilitację i zapobiega dalszym urazom w przyszłości. Aby zabezpieczyć staw, warto zastosować właściwie dobrany stabilizator. Wybór konkretnego wariantu ortezy zależy od indywidualnych czynników, a podczas zakupów najlepiej wspomóc się doświadczeniem specjalisty.