Podczas rehabilitacji pacjent spędza większą część doby w łóżku. Aby pozycja leżąca nie sprawiała choremu problemów, ale sprzyjała szybkiemu powrotowi do zdrowia, należy kupić odpowiedni materac rehabilitacyjny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając model dopasowany do potrzeb rekonwalescenta.
Dla kogo materac rehabilitacyjny?
Zdrowotny materac kupuje się zazwyczaj na łóżka rehabilitacyjne i szpitalne, ale produkt ten równie dobrze znajdzie swoje zastosowanie w użytku codziennym. Obowiązkowo musza korzystać z niego osoby niepełnosprawne, przewlekle chore i z poważnymi wadami postawy lub urazami kręgosłupa. Materac rehabilitacyjny przyda się także każdemu, kto odczuwa dyskomfort w czasie snu i odpoczynku, nabawił się kontuzji albo po prostu ma specjalne wymagania w kwestii wygody. Warto też pomyśleć o kupnie takiego modelu dla osoby z wyraźną nadwagą lub o specyficznej pozycji snu. Mówiąc ogólnie, materace rehabilitacyjne są przeznaczone dla wszystkich, którzy miewają lub mogą mieć kłopoty z leżeniem i spaniem.
Materac rehabilitacyjny – właściwości
Materac na łóżko rehabilitacyjne powinien posiadać określone cechy. Po pierwsze, zarówno wkład, jak i materiał wierzchni musi być wykonany z tworzywa o przewiewnej strukturze. Prawidłowa cyrkulacja powietrza umożliwia ciągłą wentylację, a przez to zapobiega poceniu i przegrzewaniu. Po drugie, należy wybrać materac o dobrej elastyczności punktowej, co zapewni optymalne podparcie poszczególnych części ciała i odciążenie kręgosłupa, a także poprawi ukrwienie organizmu. Po trzecie, upewnij się, że zastosowane materiały są sterylne i hipoalergiczne, ponieważ higiena odgrywa kluczową rolę w walce z bakteriami i mikrobami. Po czwarte, wybierz materac przeciwodleżynowy – pozostawanie w pozycji leżącej przez długi czas może skutkować przykrymi zmianami na skórze, a odpowiednia konstrukcja materaca pozwoli tego uniknąć.
Materac przeciwodleżynowy – bąbelkowy czy rurowy?
Działanie materaca przeciwodleżynowego opiera się na zmiennym ciśnieniu, regulowanym przy pomocy pompy. Dzięki temu ciało pacjenta nie ma ciągłego kontaktu z podłożem, można też różnicować napięcie i nacisk w konkretnych miejscach. Mamy do wyboru dwa warianty: bąbelkowy albo rurowy. Model bąbelkowy jest cieńszy i ma słabszą pompę, dlatego poleca się go osobom o stosunkowo niskiej wadze oraz niewysokim stopniu zagrożenia odleżynami. W poważniejszych przypadkach lepiej wybrać materac rurowy, który utrzyma większy ciężar i będzie pracował bardziej wydajnie. Każdy materac przeciwodleżynowy stanowi dodatek – kładzie się go na zwykłym materacu.
Piankowy materac na łóżko rehabilitacyjne
Najlepszym materiałem na wkład do materaca rehabilitacyjnego będzie pianka termoplastyczna. Jest to tworzywo zaprojektowane specjalnie z myślą o wysokim komforcie użytkowania. Tak zwana pianka leniwa uelastycznia się pod wpływem temperatury i jednocześnie dopasowuje się do kształtu ciała. Dlatego też materac ani się nie zapada, ani nie jest też zbyt twardy – bez względu na ciężar osoby. Porowata struktura materiału zapewnia optymalny przepływ powietrza, a właściwości antybakteryjne pomagają utrzymać czystość i świeżość przez długi czas.
Zanim kupisz materac na łóżko rehabilitacyjne, sprawdź, jakie są jego parametry techniczne. Dobrze jest też mieć dokładne informacje o wadze i wymiarach pacjenta – zdrowotny materac powinien być przede wszystkim odpowiedni dla danej osoby.