Wiele osób z powodu źle dobranego materaca cierpi na bóle kręgosłupa. Wybierając materac dla siebie należy zwrócić uwagę na takie elementy jak nasz wzrost, wagę oraz pozycję, w której śpimy. Podpowiadamy jaki materac powinny wybrać osoby, które mają problemy z kręgosłupem.

Przyczyny dolegliwości

Jeżeli jesteśmy w stanie określić jaki dokładnie ból kręgosłupa nam towarzyszy to z łatwością dowiemy się co jest nie tak z naszym materacem. Jeśli kłopot nam sprawia schylenie się zaraz po przebudzeniu to z pewnością nasz materac jest zbyt twardy. W przypadku wystąpienia problemów z wyprostowaniem się – zbyt miękki. Dyskomfort możemy również odczuć podczas zwykłego chodzenia, ponieważ w obu przypadkach nasze plecy nie odpoczywają, a kręgosłup jest obciążony nawet podczas snu.

Zbyt długie korzystanie ze źle dobranego materaca może mieć fatalne skutki dla naszego kręgosłupa, dlatego też warto wybrać materac dopasowany idealnie do siebie.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Zwrócić musimy uwagę na dwa istotne elementy. Pierwszym z nich jest nasza pozycja podczas snu, a drugim – waga ciała. Dzięki tym dwóm czynnikom będziemy w stanie określić jakiego dokładnie materaca potrzebujemy (Najlepsza oferta materacy – tutaj).

Twardość materaca

Szukając materaca dla siebie powinniśmy przyjrzeć się dokładnie jego oznaczeniu, ponieważ sam napis „miękki” czy „twardy” tak naprawdę niewiele mówi. Pamiętać należy o tym, że twardość jest pojęciem subiektywnym. Materac, który jest twardy dla osoby ważącej 60 kilogramów będzie miękki dla kogoś, kto waży 120 kilogramów.

Z tego względu materace dzielone są na 4 kategorie, oto one:

H1 – waga ciała do 60 kg;

H2 – waga ciała od 50 kg do 80 kg;

H3 – waga ciała od 70 kg do 110 kg;

H4 – waga ciała powyżej 110 kg;

Wybór odpowiedniej kategorii może być problematyczny jeżeli nasza waga to np. 75 kg. W takim przypadku kwalifikujemy się do dwóch przedziałów – H2 oraz H3. W takim przypadku materac należy wybrać według własnych preferencji. Warto położyć się w swojej ulubionej pozycji na dwóch materacach i sprawdzić, na którym jest nam wygodniej. Niektórzy producenci w swojej ofercie mają materace dwustronne i oznaczane są one np. H2/H3. Oznacza to, że z jednej strony jest twardość kategorii H2, a z drugiej strony – H3.

Dobór materaca pod wagę ciała jest niezwykle ważny. Na zbyt miękkim łóżku będziemy się zapadać do środka, przez co nasze ciało przybierze taką pozycję, jakbyśmy leżeli na hamaku. Z kolei zbyt twardy materac powoduje ucisk mięśni, skutkiem czego odcinamy dopływ krwi oraz innych płynów. W efekcie tego rano budzimy się z bólem kręgosłupa oraz odrętwieniem kończyn.

Pozycja spania

Pozycja w jakiej śpimy ma wpływ na to, jak obciążony jest nasz kręgosłup podczas snu. Jeżeli zasypiamy na boku to największy nacisk mamy w rejonie bioder oraz ramion. W tym przypadku zalecane jest korzystanie z materaca z pianki termicznej, gdyż idealnie dostosowuje się on do takiej pozycji. Takie rozwiązanie nie nada się dla kogoś, kto śpi na brzuchu, gdyż powoduje to wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców powodując ogromny ból. Jeżeli więc śpimy na brzuchu powinniśmy wybrać materac średniej twardości. Największy wybór wśród materacy mają osoby śpiące na plecach. Jest to też najlepsza pozycja do spania.