Pompa insulinowa to bardzo pomocne urządzenie w leczeniu cukrzycy typu I. Stanowi alternatywę dla wielokrotnych zastrzyków i umożliwia osobie chorej normalne funkcjonowanie na co dzień. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent nauczy się właściwie korzystać z osprzętowania oraz zastosuje się do wszystkich zaleceń specjalisty. Leczenie za pomocą pompy wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania, ale efekt jest niewątpliwie tego warty.

Zalety pompy insulinowej

Cały sprzęt składa się z elektronicznego silniczka i zestawu infuzyjnego, czyli cienkiej rurki połączonej z igłą, którą wbija się pod skórę. Pompa pracuje w sposób ciągły, wstrzykując różne ilości insuliny w zależności od potrzeb, które ustala się przy programowaniu – to dawka bazowa. Dzięki temu pompa przypomina w działaniu zdrową trzustkę. Ponad to można za jej pomocą dostarczyć dodatkową dawkę, tzw. bolus, kiedy to konieczne.

Terapia za pomocą pompy jest efektywna, ponieważ to mechanizm bardzo precyzyjny. Pozwala na wyjątkowo dokładne określenie dawki, dostosowanej ściśle do indywidualnych wymogów pacjenta. Ma też wbudowany kalkulator, który oblicza wysokość bolusa.

Urządzenie jest bardzo poręczne i lekkie, nie większe od telefonu komórkowego. Nosi się je najczęściej przy pasku spodni, więc nie sprawia dyskomfortu i łatwo się do niego przyzwyczaić. Igłę wbija się pod skórę na brzuchu i jest praktycznie niewidoczna pod ubraniem.

Kto może korzystać z pompy insulinowej?

Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj terapii nie jest rozwiązaniem dla każdego. Odradza się ją osobom starszym, mającym problemy z pamięcią, wzrokiem i koncentracją, niechętnie nastawionym do leczenia z wykorzystaniem elektroniki. Pacjent używający pompy powinien umieć ją obsługiwać i samodzielnie liczyć składniki odżywcze jedzenia. Poza tym sprzęt podłącza się podczas krótkiego pobytu w szpitalu.

Pompa insulinowa jest szczególnie pomocna dla chorych z aktywnym trybem życia, zmiennymi godzinami pracy i posiłków, uprawiających sport, kobietom w ciąży. Ale może korzystać z niej każdy, kto nie ma po temu przeciwwskazań. Wymagana jest uprzednia konsultacja z lekarzem.

Zakup pompy insulinowej

Poważnym mankamentem tej formy leczenia jest jego cena. Pompy są dostępne za darmo dla dzieci do 18, natomiast dla chorych do 26 lat i kobiet w ciąży oprzyrządowanie do pompy jest refundowane. Kupno urządzenia to wydatek rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Jeśli jednak pacjent zdecyduje się na taką inwestycję, powinien dobrze zapoznać się z ofertą producentów i wybrać model najbardziej odpowiedni dla siebie. Różnią się one między sobą w zależności od funkcji, a ich mechanizmy wciąż są unowocześniane. Jako przedmiot codziennego użytku cukrzyka, pompa insulinowa musi być przemyślanym zakupem.