Dni stają się dłuższe, żar leje się z nieba, a my szykujemy się do wakacyjnych wojaży. Wysokie temperatury potrafią uprzykrzyć diabetykom życie, powodując częstsze wahania glikemii. Co warto mieć przy sobie, by bezpiecznie korzystać z uroków lata?
Kosmetyki chroniące przed słońcem
Głównym winowajcą w kwestii problemów skórnych u cukrzyków jest hiperglikemia. Prowadzi ona do uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych. Przy wysokich temperaturach łatwiej o podrażnienia. Krem z filtrem uchroni skórę przed oparzeniami. U diabetyków goją się one wolniej. Lepiej unikać słońca w godzinach 12-15, gdy grzeje ono najmocniej. Należy zadbać też o odpowiednie nawilżenie, stosując odpowiednie kosmetyki i pijąc dużo wody. Właściwe nawodnienie organizmu sprzyja uregulowaniu poziomu cukru we krwi. Rekomenduje się picie większej ilości płynów bez kofeiny, na przykład wody niegazowanej, bezcukrowej mrożonej herbaty czy lemoniady. Spożywanie alkoholu nie jest wskazane.
Przekąska
Na wypadek hipoglikemii trzeba zaopatrzyć się w przekąskę zawierającą 20 gramów glukozy. Doskonale sprawdzą się pastylki cukrowe, glukoza w żelu, owoce i słodki sok. Szybciej zadziała glukoza w płynie, niż ta zawarta w batonikach.
Zestaw do pomiaru cukru we krwi
Latem dochodzi do częstych wahań glikemii, a równowaga organizmu jest bardziej zachwiana. Poziom cukru trzeba kontrolować przynajmniej 4 razy dziennie. Warto nosić przy sobie większą ilość pasków testowych i insuliny. Te elementy wyposażenia niezbędnika diabetyków – wraz z glukometrem – zaleca się trzymać z daleka od słońca.
Opakowanie chłodzące
Przechowuje się w nim pompę insulinową i peny. Okazuje się niezwykle przydatne, gdy dłużej przebywamy w nasłonecznionych miejscach. Dla skutecznego działania chłodzącej skrytki zanurza się specjalne wkładki w zimnej wodzie. Opakowanie zmieści się w plecaku bądź torebce. Sprzęt cukrzyka, uchroniony przed ekspozycją na promienie słoneczne, zachowa sprawność i nie zawiedzie w potrzebie. Fiolki z insuliną muszą być regularnie sprawdzane. Insulina przezroczysta (Regular, Novolog, Humalog, Levemir, Apidra, Lantus) powinna taka pozostać. W insulinie NPH nie mogą pojawić się grudki ani osad.
Peny
W przypadku hiperglikemii podanie dawki insuliny poprzez pena zadziała szybciej. Dobrze zakładać wkłucie w miejscu nienarażonym na niekorzystny wpływ słońca, dlatego że nasłonecznione wkłucia odparzają skórę i osłabiają działanie insuliny.
Nakrycie głowy
Osoby chorujące na cukrzyce są bardziej narażone na przegrzanie organizmu. Udar cieplny objawia się podwyższoną temperaturą skóry, zanikiem pocenia się, nudnościami, a nawet drgawkami i utratą przytomności. Należy więc unikać miejsc nadmiernie nasłonecznionych, pić odpowiednią ilość płynów i nie zapominać o nałożeniu chroniącego przed promieniami nakrycia głowy.
Dobre planowanie ekwipunku przygotowanego na potrzeby letnich aktywności pozwoli na uniknięcie ryzykownych wypadków. Dzięki właściwemu zaopatrzeniu „niezbędnika diabetyków” można niemalże beztrosko cieszyć się urokami ciepłych, słonecznych dni.