Lek Lantus należy podawać podskórnie raz dziennie o tej samej porze dogodnej dla pacjenta – nie ma w tym przypadku żadnych obostrzeń. Poza tym chory może wstrzykiwać sobie Lantus w dowolną część ciała, ponieważ miejsce iniekcji nie wpływa ani na szybkość działania ani na jego siłę.

Dla odróżnienia leku Lantus od innych podobnych preparatów producent zastosował cieńsze fiolki, oznaczone na fioletowo.

Ze względu na możliwość zmiany efektów działania leku Lantus nie można rozpuszczać go albo też mieszać z jakimikolwiek innymi roztworami oraz insulinami. Zastosowanie leku z innymi insulinami jest możliwe natomiast gdy podaje się je za pomocą oddzielnych strzykawek albo wstrzykiwaczy.

Jak dowiedzieć się można ze strony producenta leku Lantus , po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, iż początkowa dawka leku dla cukrzyków typu 2, którzy przyjmują doustne leki przeciw cukrzycy to 10 IU raz na dzień. Oczywiście w miarę upływu czasu i braku dostrzegalnych efektów dawkę należy stopniowo zwiększać. Pacjenci z cukrzycą typu 1 również mogą bezpiecznie korzystać z leku Lantus, gdyż jest on tak samo efektywny i to bez względu na porę przyjmowania.

Według dostępnych badań lek Lantus może być przyjmowany również przez dzieci, które skończyły 6 lat. W przypadku stosowanie leku u kobiet w ciąży nie przeprowadzone zostały jeszcze pełne badania kliniczne, ale do tej pory nie było doniesień o negatywnym oddziaływaniu leku.

Lantus działa w sposób stabilny przez całą dobę, obniżając poziom glukozy w organizmie pacjenta. Jest to tak zwana podstawa insulinowa, którą przyjmuje się raz dziennie.