Ksylitol jest bardzo często wykorzystywany jako niskokaloryczny zamiennik cukru w dietach osób odchudzających się i diabetyków. Krystaliczny proszek wytwarza się z włókien brzozy, choć naturalnie występuje też w jagodach, malinach czy kukurydzy. Poznaj właściwości, zastosowania oraz indeks glikemiczny cukru brzozowego.
Ksylitol a próchnica
Ksylitol zalicza się do substancji zapobiegających próchnicy zębów. Bakterię odpowiadające za tę przypadłość nie przekształcają cukru brzozowego w kwasy. Codzienne żucie żelków z ksylitolem albo wybieranie gum zawierających go w składzie pomaga zadbać o szkliwo.
Zdrowotne właściwości ksylitolu
Ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym tak jak glukoza, fruktoza i laktoza. Z powodzeniem można stosować go w postaci aerozolu do nosa, dlatego że substancja wpływa korzystnie na zatoki, a także hamuje rozwój bakterii streptococcus pneumoniae powodujących zapalenie ucha środkowego. W przeciwieństwie do sacharozy, cukier brzozowy utrudnia rozwój grzybicy i drożdżaków w przewodzie pokarmowym. W dodatku przeciwdziała pojawianiu się helicobacter pylori i wykazuje właściwości prebiotyku. Dodatkowo substancja zwiększa przyswajanie wapnia i stymuluje wydzielane śliny. Dla zachowania dobrego zdrowia zaleca się zamienić zwykły cukier na ten wytwarzany z włókien brzozowych, na przykład na ksylitol Danisco.
Indeks glikemiczny i kaloryczność cukru brzozowego
Indeks glikemiczny ksylitolu nie przekracza 13. Dla porównania, wartość indeksu sacharozy wynosi blisko 70. Cukier brzozowy jest metabolizowany w organizmie bez udziału insuliny. Nie prowadzi też do gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Z tych względów ksylitol mogą bez obaw spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Substancja ma także niską wartość energetyczną. 100 gram ksylitolu dostarcza ok. 240 kcal energii, choć słodkim smakiem odpowiada on cukrowi z buraków czy trzciny. Jeśli dbamy o linię, słodzik z brzozy okaże się rewelacyjnym zamiennikiem klasycznej sacharozy.
Ksylitol – zastosowanie
Ksylitol to znakomity substytut białego cukru. Doskonale sprawdza się jako słodzik do ciepłych napojów: kawy, herbaty czy kakao. Stosuje się go również do wypieku domowych ciast i ciasteczek oraz do słodzenia deserów. Co istotne, że kryształki brzozowego cukru nie ulegają karmelizacji. Producenci wykorzystują ksylitol w procesie wytwarzania gumy do żucia, drażetek i cukierków. Używa się go też jako składnik pasty do zębów o działaniu przeciw próchniczym. Warto pamiętać, że należy stopniowo wprowadzać cukier brzozowy do swojej diety. Organizm powinien przyzwyczaić się do przyswajania tej substancji. Nagłe zastosowanie ksylitolu w dużych ilościach powoduje łagodne przeczyszczenie.
Jeśli szukamy zdrowego zamiennika dla białego cukru, warto zdecydować się na krystaliczny proszek wytwarzany z włókien brzozowych. Jego właściwości sprawiają, że słodkości z ksylitolem okazują się nie tylko zdrowsze, ale i mniej kaloryczne. Pamiętamy jednak, by wprowadzać cukier brzozowy do diety stopniowo. Wówczas unikniemy przykrych konsekwencji nagłego spożycia zbyt dużej ilości ksylitolu.