Oczy, podobnie jak uszy, nos, język, czy skóra, należą do narządów zmysłów. Za ich pomocą funkcjonujemy w otaczającej nas rzeczywistości. Zdarza się jednak, iż ulegają one uszkodzeniu. W przypadku oczu grożą nam między innymi: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, presbiopia, zaćma oraz jaskra.

Krótkowzroczność – gdy widzi się tylko z bliska

Krótkowzroczność stanowi jedną z najpopularniejszych wad wzroku. Objawia się ona tym, że dobrze widzimy jedynie z bliska, a z daleka źle. Sprawia to fakt, że obraz  skupia się przed siatkówką oka, zamiast na niej. Krótkowzroczność można operować, aczkolwiek nie trzeba, wystarczy odpowiednia korekcja, do czego stosuje się soczewki sferyczne jednoogniskowe rozpraszające.

Dalekowzroczność – gdy widzi się tylko z daleka

Dalekowzroczność stanowi jedną z najpopularniejszych wad wzroku. Objawia się ona tym, że dobrze widzimy jedynie z daleka, a z bliska źle. Sprawia to fakt, że obraz skupia się za siatkówką oka, zamiast na niej. Dalekowzroczność można operować, aczkolwiek nie trzeba, wystarczy odpowiednia korekcja, do czego stosuje się soczewki sferyczne jednoogniskowe skupiające.

Astygmatyzm – gdy widzi się pod niewłaściwym kątem

Astygmatyzm stanowi jedną z najpopularniejszych wad wzroku. Objawia się ona tym, że widzimy pod niewłaściwym kątem. Sprawia to fakt, że zaburzona zostaje symetria obrotowa oka rzutująca na to, iż obraz z prostego i ostrego staje się zakrzywiony i zamglony. Astygmatyzm można operować, aczkolwiek nie trzeba, wystarczy odpowiednia korekcja, do czego stosuje się soczewki cylindryczne, zwane też torycznymi.

Presbiopia – gdy widzi

Presbiopia, czyli starczowzroczność, stanowi nie tyle wadę wzroku, ile skutek procesu starzenia się oka. Objawia się ona tym, że widzimy nieostro zarówno z bliska, jak też z daleka. Sprawia to fakt, że oko, podobnie jak wszystkie inne narządy, się starzeje, a co za tym idzie jego funkcjonowanie staje się mniej wydolne. Presbiopię można operować, aczkolwiek nie trzeba, wystarczy odpowiednia korekcja, do czego stosuje się soczewki multifokalne dwuogniskowe.

Zaćma – gdy widzi się za mgłą

Zaćma, czyli katarakta, stanowi jedną z najgroźniejszych wad wzroku. Objawia się ona tym, że widzimy tak bardzo nieostro jak za ostrą mgłą. Powodują ją czynniki genetyczne, a także cukrzyca, miażdżyca i spora wada wzroku. Zaćmę należy operować.

Jaskra – gdy widzi się za ciemno

Jaskra stanowi jedną z najgroźniejszych wad wzroku. Objawia się ona tym, że widzimy obraz zawężony i zaciemniony, a do tego towarzyszą temu bóle głowy. Powoduje ją nerw wzrokowy uszkadzany w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia krwi w oku – co ważne, wysokie ciśnienie krwi w oku grozi to nie tylko osobom z wysokim ciśnieniem tętniczym, ale też z niskim. Jaskrę, która nie musi, ale może prowadzić do ślepoty, należy leczyć, a w skrajnych przypadkach operować.

Odpowiednie soczewki dobierzesz na Soczewki24.