Ile razy oglądając zapierające dech w piersiach filmowe sceny walki, marzyłeś o tym, aby powalić jednym ruchem ręki przeciwnika na łopatki? To właśnie są elementy krav magi – wyrażenie pochodzi z języka hebrajskiego,oznaczające dosłownie „walkę wręcz”. Jest to sztuka samoobrony, angażująca całe ciało oraz wykorzystująca przedmioty znajdujące się dookoła. Nauka chwytów wymaga pokory, zaangażowania i dyscypliny, jednak osiągnięte efekty przełożą się na siłę psychiczną i fizyczną. Co jeszcze warto wiedzieć o krav madze?

Krav maga – historia

Twórca systemu od dziecka trenował różne dyscypliny sportu – zapasy, boks czy gimnastykę. Kiedy nastały czasy faszystowskich bojówek, został liderem młodych Żydów, starających się stawiać czoła realnemu zagrożeniu. Zorganizował grupkę samoobrony, doskonaląc w codziennych potyczkach zdobyte wcześniej umiejętności. To pozwoliło mu na stworzenie własnego systemu, wychodzącego z założenia, że w walce z silniejszym przeciwnikiem liczy się skuteczność ataku. Później został szefem wyszkolenia izraelskich sił militarnych. Właśnie na tym etapie udoskonalał swoją unikatową metodę – krav magę. Ostateczny kształt systemu został dopracowany do potrzeb armii: proste do opanowania techniki, które można zastosować w zależności od zmieniającej się sytuacji. Wytrenował najlepszych żołnierzy Izraela i instruktorów krav magi, po przejściu na emeryturę postanowił zaadaptować tę metodę do potrzeb osób cywilnych.

Co warto widzieć?

Jest to nowoczesny i bardzo praktyczny system samoobrony, wstępnie opracowany na potrzeby wojska, policji i służb specjalnych. Później został przystosowany dla osób cywilnych, tak aby „każdy mógł żyć w pokoju”, zgodnie z założeniem twórcy.

Krav maga jest mieszanką różnych stylów walki i technik, min.: judo, zapasów czy boksu. Charakteryzuje się prostotą, łatwością przyswajania i potwierdzoną wysoką skutecznością. Na krav magę składają się różnorodne techniki ataku i obrony: uderzenia, walka w parterze, dźwiganie, kopanie, poruszanie się, kontrolowanie przeciwnika i ciągłe obserwacje. Techniki te opierają się na doskonaleniu naturalnych odruchów obronnych, tak aby w sytuacji realnego zagrożenia można było z nich jak najszybciej skorzystać. Krav maga polega na nauce: szybkiego reagowania, prawidłowej oceny zagrożenia, obrony adekwatnej do ataku, kontrolowania emocji, ale przede wszystkim na unikania konfliktów.

Chwyty krav magi

Dźwignięcia, pchnięcia, uderzenia, kopnięcia – wszystkie ruchy dozwolone! W końcu liczy się skuteczność ataku. Krav maga nie jest sportem ani sztuką walki – to system samoobrony. Chwyty stosuje się w czułe okolice ciała: twarz, głowa, jama brzuszna, miejsca intymne, stawy. Przykłada się też wagę do tego, aby korzystać ze wszystkiego, co jest pod ręką. Torebka, klucz do domu, kij – w sytuacji zagrożenia wszystko nada się do obrony – nie można tracić czasu na zastanowienia się i zawahanie. Trzeba pamiętać jednak, że chwyty mogą spowodować stałe uszkodzenie ciała napastnika!

Zasady krav magi

  • Unikać niebezpiecznych miejsc i sytuacji
  • Jak najszybciej oddalać się z zagrażających nam miejsc i sytuacji
  • Jeśli nie można się oddalić należy używać do obrony przedmiotów, które są pod ręką – broń improwizowana
  • Jeśli nie można się oddalić, nie ma się dostępu do żadnych przedmiotów umożliwiających walkę, należy walczyć bez żadnych ograniczeń, używać do obrony swojego ciała i dać z siebie wszystko

Efekty

  • Sfera fizyczna: wzrost siły fizycznej, zwinność i szybsza reakcja ruchowa, poprawa sylwetki i wyrzeźbienie mięśni, wzrost wydolności fizycznej i wytrzymałości, podkręcony metabolizm,
  • Sfera psychiczna: pewność siebie, wiara we własne możliwości, charyzmatyczność, decyzyjność, zachowanie rozwagi i spokoju w stresowych sytuacjach

Dla kogo?

Krav maga jest odpowiednia dla każdego. Kto z nas nie doświadczył przemocy lub nie był jej świadkiem? Nabytymi korzyściami, jakie można uzyskać jest świadoma obrona siebie i innych.

Krav maga z założenia nie jest sportem – nie ma w niej elementów współzawodnictwa, a treningi służą doskonaleniu praktycznych chwytów samoobrony. Treningi pozwolą przekraczać swoje ograniczenia – wystarczy włożyć w nie zaangażowanie, zawziętość i regularność ćwiczeń.