Rozmowa ze starszą osobą, cierpiącą na różne dolegliwości i schorzenia może być utrudniona. Warto poznać kilka zasad komunikacji, jeśli chcesz skutecznie opiekować się seniorem. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, praca opiekunki w Niemczech od lat cieszy się ogromną popularnością. W jaki sposób rozmawiać z chorą osobą i jej rodziną?

Skuteczna komunikacja – zasady

Niewątpliwie podstawą komunikacji jest rozmowa. W pracy opiekunki seniora równie ważnym aspektem jest codzienne podejście do wykonywanych zadań. Wspólne spędzanie czasu i wymiana poglądów sprzyjają budowaniu relacji i jak najlepszemu wykonywanie pracy. Bez wątpienia efektywność komunikacji możesz podnieść poprzez znajomość rodzimego języka swojego podopiecznego. Co jeszcze powinna wiedzieć opiekunka osób starszych w Niemczech? Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyjazdu, pracy i pobytu znajdziesz na stronie: https://laxocare.pl. Już teraz zobacz porady dotyczące skutecznego porozumiewania się z seniorem.

Zaakceptuj sytuację

Opieka nad starszymi w Niemczech wymaga akceptacji stanu zdrowia podopiecznego i emocji, dotykających chorego i jego bliskich. Przygnębienie, żal, cierpienie, przykrości i obawy to nierozłączne uczucia, które będą towarzyszyły w otaczającej codzienności. Pamiętaj, że nie masz na to wpływu i nie możesz nic na to poradzić. Zwróć uwagę, żeby te emocje nie przekładały się na Twój stan psychiczny i to, jak wykonujesz swoją pracę.

Zaakceptuj nawyki

Każda osoba ma swoje wypracowane zachowania. Jeśli postarasz się poznać i zrozumieć nawyki swojego podopiecznego, prostsze stanie się organizowanie różnych rozrywek i ułatwienie mu codziennych, rutynowych sytuacji.

Zdanie seniora jest ważne

Daj odczuć podopiecznemu, że liczysz się z jego zdaniem. Nie nalegaj, jeśli odmawia Twoim propozycjom i nie jest chętna do realizacji Twoich sugestii. Bądź cierpliwa i nie trać równowagi.

Sposób mówienia

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga szeregu umiejętności zawodowych, ale i interpersonalnych. Dostosuj ton, barwę, intonację głosu i tempo mówienia do stanu zdrowia podopiecznego. Pamiętaj, żeby nie wprowadzać seniora w niepokój. Zadbaj, aby Twój głos był stonowany, spokojny i umiarkowany. Poćwicz tempo swojego mówienia, jeśli masz tendencję do szybkiego i emocjonalnego komunikowania.

Informuj, co robisz

Nie wykonuj gwałtownych ruchów i uprzedzaj o czynnościach pielęgnacyjnych, które zamierzasz wykonać. Zadania wykonuj spokojnie i łagodnie. Jeśli nadszedł moment wykonania konkretnego działania pielęgnacyjnego, nie pytaj, tylko poinformuj starszą osobę o tym.

Bądź obecna i uważna

Twoim zadaniem jest gwarantować swojemu podopiecznemu wsparcie. Musisz wykazać się empatią i zrozumieniem jego obaw. Podopieczny czuje, że jest szanowany. Przeznacz seniorowi czas na rozmowę i wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia.

Aktywne słuchanie

Może być dla Twojego podopiecznego formą terapii. Jakie techniki warto wykorzystać w pracy z seniorem?

  • Potwierdzaj odbiór informacji;
  • Uściślaj wypowiedź i dopytuj, co podopieczny ma na myśli;
  • Parafrazuj – powtarzaj otrzymaną informację własnymi słowami;
  • Odzwierciedlaj uczucia i emocje seniora w swoich wypowiedziach – pokaż, że zauważasz zmiany w jego zachowaniu i interesujesz się tym, dlaczego jest w takim stanie;

Rozmowa o trudnych sytuacjach

Opieka nad starszymi jest wymagającą pracą, w trakcie której przydarzają się momenty, kiedy musisz przekazać podopiecznemu lub jego bliskim poważne informacje. Staraj się robić to rzeczowo, w klarowny i przystępny sposób. Przede wszystkim, bądź empatyczna!

Opieka nad seniorem wymaga doświadczenia i zdolności, popartych umiejętnościami interpersonalnymi. Skuteczna komunikacja ułatwi wykonywanie Twojej pracy i zagwarantuje podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa.