Zbytnia ospałość to przeważnie objaw niskiego ciśnienia. Z pomocą przychodzi wówczas kawa, herbata, yerba mate i guarana. Otóż te substancje podnoszą ciśnienie krwi, a co za tym idzie pobudzają.

Podnoszenie ciśnienia krwi

Najlepiej gdy nasze ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg, bo nie tylko nam nie zagraża, ale też powoduje, że czujemy się komfortowo. Zdarza się jednak, że ciśnienie skacze lub zawsze pozostaje za wysokie czy za niskie. Zbyt wysokie ciśnienie, nazywane nadciśnieniem lub hipertonią, wynoszące powyżej 140/90 mm Hg, się leczy. Może ono powodować przecież zawały serca i udary mózgu. Zbyt niskiego ciśnienia, nazywanego niedociśnieniem lub hipotonią, z kolei się nie leczy. Otóż poza słabym samopoczuciem i ewentualnymi omdleniami, nie zagraża ono życiu. ze zbyt niskim ciśnieniem trzeba sobie więc radzić prostymi metodami. Należą do nich przede wszystkim picie kawy lub mocnej herbaty. Otóż w kawie znajduje się kofeina, a w herbacie teina, czyli substancje pobudzające, bo między innymi podnoszące ciśnienie krwi. Co ciekawe i ważne, kofeina w kawie, teina w herbacie, metaina w yerba mate i guaraniana w guaranie, to ta sama substancja pochodzenia organicznego, która różni się jedynie nazwą ze względu na różne źródło występowania. Osoby z wysokim ciśnieniem nie mogą pić za wiele kawy i herbaty, osoby ze skaczącym ciśnieniem powinny uważać z piciem kawy i herbaty, a osoby z niskim ciśnieniem nie muszą martwić się pijąc kawę i herbatę.

Kofeina

Kofeina to substancja występująca w kawie. Podnosi ciśnienie oraz pobudza fizycznie i psychicznie. Kofeiny w kawie występuje więcej niż teiny w herbacie.

Teina

Teina to substancja występująca w herbacie. Podnosi ciśnienie oraz pobudza fizycznie i psychicznie. Teiny w herbacie występuje mniej niż kofeiny w kawie.

Mateina

Mateina to substancja występująca w yerba mate. Podnosi ciśnienie oraz pobudza fizycznie i psychicznie. O ile kofeina i teina wypłukują cenny magnez z organizmu, o tyle mateina tego nie robi.

Guaranina

Guaranina to substancja występująca w guaranie. Podnosi ciśnienie oraz pobudza fizycznie i psychicznie. Sprawdza się też przy zmniejszaniu tłuszczu i zwiększaniu potencji.