Gdy czujemy się ospali to prawdopodobnie spada nam ciśnienie. Na pewno pomoże nam wówczas filiżanka kawy lub filiżanka herbaty. A wszystko przez to, że znajdują się w nich substancje powodujące pobudzenie i podniesienie ciśnienia krwi – w kawie kofeina, a w herbacie teina.

Prawidłowe wartości ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi stanowi siłę jaką wywiera przepływająca krew na naczynia, to znaczy na żyły i tętnice. Zawsze wyższe ciśnienie występuje w żyłach, niż w tętnicach, i podczas pomiaru interesuje nas właśnie ciśnienie tętnicze krwi, a nie ciśnienie żylne krwi. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Czujemy się wówczas korzystnie i nie zagraża ono naszemu życiu. Zbyt niskie ciśnienie nazywa się niedociśnieniem lub hipotonią, a wynosi ono mniej niż 100/70 mm Hg. Choć nie zagraża ono życiu, to czujemy się niekorzystnie, co objawia się osłabieniem, a nawet omdleniami. Zbyt wysokie ciśnienie nazywa się nadciśnieniem lub hipertonią, a wynosi ono więcej niż 140/90 mm Hg.  Mimo, że przeważnie czujemy się korzystnie, to zagraża ono życiu powodując między innymi zawał serca i udar mózgu. W przypadku niskiego ciśnienia krwi najłatwiej je podnieść przez wypicie kawy, herbaty, yerba mate lub guarany. Zawarte w nich substancje pobudzają i podnoszą ciśnienie krwi, ale niestety również uzależniają.

Kofeina

Kofeina to substancja pochodzenia organicznego występująca w kawie. Działa na układ nerwowy oraz podnosi ciśnienie. Kofeina wchłania się lepiej niż teina.

Teina

Teina to substancja pochodzenia organicznego występująca w herbacie. Działa na układ nerwowy oraz podnosi ciśnienie. Teina wchłania się gorzej niż kofeina.

Mateina

Mateina to substancja pochodzenia organicznego występująca w yerba mate. Działa na układ nerwowy oraz podnosi ciśnienie. Mateina w przeciwieństwie do kofeiny i teiny nie wypłukuje magnezu.

Guaranina

Guaranina to substancja pochodzenia organicznego występująca w guaranie. Działa na układ nerwowy oraz podnosi ciśnienie. Wpływa też korzystnie na odchudzanie oraz potencję.