Czy wiesz, że liczba zachorowań na kiłę w Polsce ciągle wzrasta? Kiła, inaczej zwana syfilisem, to niebezpieczna choroba przenoszona drogą płciową. Aby się przed nią chronić, należy przede wszystkim uświadomić sobie zagrożenie i zadbać o odpowiednią profilaktykę. Choroby weneryczne to wciąż temat tabu, ale pora zacząć mówić o swoim zdrowiu na głos.
Kiła – jakie są objawy i przebieg
Syfilis to bardzo podstępna choroba. Jej przebieg może znacząco różnić się w zależności od osoby, a pierwsze objawy często umykają naszej uwadze. Kiła bywa też mylona z innymi, mniej groźnymi chorobami. Dzieli się na fazę wczesną, wtórną i późną. Do najbardziej powszechnych objawów wczesnego i wtórnego stadium kiły należą:
- bezbolesne owrzodzenie w okolicach intymnych
- powiększenie węzłów chłonnych
- czerwone plamki na skórze
- grudkowata wysypka, często na dłoniach i stopach
- szarobiałe wilgotne zmiany skórne
Nieleczony syfilis prowadzi do upośledzenia narządów układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Może skończyć się między innymi zapaleniem opon mózgowych, udarem, chorobą psychiczną, zapaleniem mięśnia sercowego, czy tętniakiem aorty. Kiła często przebiega w sposób utajony, co znaczy, że jej objawy są niewidoczne. Dlatego tak ważne jest stosowanie niezbędnych środków ostrożności.
Jak ochronić się przed kiłą?
Przyczyną syfilisu jest bakteria krętka bladego. Kiła to choroba weneryczna, czyli przenoszona drogą płciową. W związku z tym profilaktyka powinna koncentrować się na bezpiecznym stosunku seksualnym. Przed rozpoczęciem współżycia należy przebadać się pod kątem chorób zakaźnych, trzeba też pamiętać o prezerwatywie. Jeśli zaobserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, a masz za sobą zbliżenie z przypadkowym partnerem, bezwzględnie się przebadaj!
Kolejnym ważnym elementem w zapobieganiu syfilisowi jest edukacja. O niebezpieczeństwie związanym z chorobami wenerycznymi należy nieustannie przypominać. Obowiązkiem każdego rodzica jest zapoznanie młodego człowieka z tematem, ale kwestia ta powinna być podejmowana także w szkole. Ważne też, aby rozmawiać otwarcie w związku – odpowiedzialny partner informuje o stanie swojego zdrowia.
Niestety odnotowuje się także coraz więcej przypadków kiły wrodzonej. Syfilis jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, u których mogą wystąpić poważne powikłania zdrowotne zagrażające życiu dziecka. Aby temu zapobiec, koniecznie trzeba wykonać odpowiednie badania w ciąży. Chociaż są one obowiązkowe, wiele kobiet je zaniedbuje. Tymczasem konsekwencje mogą być fatalne.
Kiła – leczenie w zależności od fazy choroby
Kiłę w każdym stadium leczy się poprzez podawanie penicyliny prokainowej domięśniowo w dawkach odpowiedniej wielkości. Bywa, że pacjent jest uczulony na penicylinę, i wówczas stosuje się inne antybiotyki: tetracyklinę, doksycylinę albo erytromycynę. Im późniejsza faza choroby, tym większa dawka leku. Jeżeli jednak syfilis rozwinie się i zaatakuje układ nerwowy, leczenie odbywa się w szpitalu przez podawanie zastrzyków z penicyliny krystalicznej.
W ciągu ostatniej dekady liczby zachorowań na kiłę w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie. Jest to tendencja bardzo niepokojąca, dlatego profilaktyka i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby powinny być omawiane nie tylko w domowym zaciszu, ale także w szkołach i w mediach.