Kalendarzyk małżeński. To jedna z metod planowania rodziny. Opiera się na biologii kobiety. Czy działa skutecznie?!

Wokół cyklu menstruacyjnego kobiety

Cykl menstruacyjny to zachodzące systematycznie co mniej więcej dwadzieścia osiem dni zmiany w organizmie kobiety. Wynikają one z działania wydzielanych przez gruczoły hormonów. Te substancje chemiczne stymulują działanie układu rozrodczego, a co za tym idzie, możliwości lub niemożliwości poczęcia dziecka. Cykl menstruacyjny składa się z czterech faz: fazy menstruacyjnej, fazy     folikularnej, fazy owulacyjnej oraz fazy lutealnej.

Wokół fazy owulacyjnej kobiety

Faza owulacyjna uchodzi za najważniejszą spośród wszystkich faz cyklu menstruacyjnego. Wszystko przez to, że właśnie w czasie jej trwania może dojść do poczęcia dziecka. Sprawia to fakt, iż komórka jajowa zostaje wówczas wypuszczona w kierunku macicy i gdy tylko napotka komórkę plemnikową, tworzy się zygota, a z czasem zarodek. Na podstawie fazy owulacyjnej określa się czas płodny i czas niepłodny.

Czas płodny oraz czas niepłodny

To, że kobieta może zostać matką, nie oznacza, iż może począć dziecko w każdym momencie. Zakładając, że cykl menstruacyjny trwa dwadzieścia osiem dni, dni płodnych występuje najwyżej osiem, a dni niepłodnych mniej więcej dwadzieścia. Jeżeli pragnie się poddać procesowi rozmnażania i dopuścić do zapłodnienia, a więc połączenia męskiej komórki plemnikowej z żeńską komórką jajową, najlepiej robić to w okolicach 14 dnia cyklu.

1. Faza menstruacyjna cyklu menstruacyjnego – czas niepłodny:

Faza menstruacyjnego trwa w 1, 2, 3 i 4 dniu cyklu menstruacyjnego. Złuszcza się wówczas nabłonek macicy, efektem czego dochodzi do krwawień z pochwy. To czas niepłodny dla kobiety.

2. Faza folikularna cyklu menstruacyjnego – czas w większości niepłodny:

Faza folikularna trwa w 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 dniu cyklu menstruacyjnego. Pęcherzyki Graafa dojrzewają przygotowując się do wypuszczenia jajeczka. To czas niepłodny dla kobiety, nie licząc kilku ostatnich dni tuż przed owulacją.

3. Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego – czas płodny:

Faza owulacyjna trwa w 14 dniu cyklu menstruacyjnego. Jajeczko zostaje wypuszczone jajowodami w kierunku macicy w celu napotkania plemnika. To czas płodny dla kobiety.

4. Faza lutealna cyklu menstruacyjnego – czas w większości niepłodny:

Faza lutealna trwa w 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dniu cyklu menstruacyjnego. Pęcherzyki Graafa zamieniają się w gruczoły wydzielając hormony, które pomagają zagnieździć się ewentualnemu zarodkowi. To czas niepłodny dla kobiety, nie licząc kilku pierwszy dni tuż po owulacji.

Naturalna metoda planowania rodziny

Przestrzeganie zasad kalendarza biologicznego kobiety to kalendarzyk małżeński lub naturalna metoda planowania rodziny. Wykazuje ona wysoką skuteczność, bo na podstawie zegara biologicznego kobiety wiadomo kiedy występują dni płodne, a kiedy dni niepłodne. Warunek wysokiej skuteczności to jednak regularny cykl menstruacyjny, a co za tym idzie regularna faza owulacyjna, na podstawie czego można wszystko skutecznie zaplanować.