W czasach, w jakim żyjemy obecnie niezbędnym jest, aby ludzie sobie nawzajem pomagali. Wzajemna pomoc, szczególnie ze dla tych biedniejszych to nieoceniony skarb, kiedy od rządów, polityków i odpowiednich organizacji nie zawsze możemy liczyć na wsparcie w takiej skali, w jakiej byśmy sobie tego życzyli.

Wielu ludzi zastanawia się jednak, jak mogliby pomóc, co zaoferować innym, kiedy samemu ma się niewiele? Tak wiele mówi się dziś o bohaterach, tak wielu ludzi nazywa się dziś bohaterami, jednak kto tak naprawdę zasługuje na to miano? Otóż żeby zostać bohaterem nie zawsze trzeba posiadać nadprzyrodzone moce, ponadprzeciętne zdolności, czy oddać życie. Czasem nie trzeba nawet być specjalnie majętnym. Żeby zostać bohaterem wystarczy tylko być zdrowym i mieć odrobinę chęci, by pomóc innym. Bo przecież jak inaczej nazwać oddanie krwi, której ktoś może zawdzięczać życie, jeśli nie bohaterskim czynem? Ktoś, kto dzięki naszej krwi otrzymał nowe życie z pewnością bez wahania nazwałby nas bohaterem.

Oczywiście są pewne wymagania, bo krwi nie można oddawać zbyt często, cierpiąc na choroby, które mogą się z nią przenosić, czy choćby na anemię. Kobiety z kolei nie mogą jej oddawać także w okolicach miesiączki, jednak zdecydowana większość ludzi na ziemi nie posiada cech stanowiących przeciwwskazanie do oddawania krwi. Dlatego tak ważnym jest, aby ? jeśli tylko zdrowie na to pozwala ? nie bać się krwiodawstwa. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś umiera na naszych oczach, a my możemy go uratować zatrzymując się na chwilę i dając się ukłuć. Ilu z nas by tego nie zrobiło? Zapewne procentowy udział tych, którzy przeszliby obojętnie można by zdefiniować słowem ?znikomy?. Dodatkowym argumentem przemawiającym za oddawaniem krwi jest to, że daje ono nie tylko osobistą satysfakcję i radość z dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze, czyli życiem, ale także to, że również dawcy daje ona wymierne korzyści. Przede wszystkim ludzie, krwiodawcy twierdzą, że po oddaniu czują się lepiej niż przed nim, a więc nasze samopoczucie reaguje pozytywnie.

Ale krwiodawcy ochotnicy zyskują także wymierne korzyści materialne, ponieważ często rozdawane im są różnego rodzaju gadżety ? kalendarzyki, długopisy czy smycze, a także żywność ? czekolady, zupki instant, itp. Na plus wpływa też z pewnością brak konieczności czekania w kolejce do lekarza, ponieważ nakaz ten nie obowiązuje posiadaczy karty honorowego krwiodawcy.