Mózg to najważniejszy organ naszego ciała. Naukowcy do tej pory nie zbadali wszystkich możliwości mózgu. Działa na zasadzie komputera, i to on wysyłając impulsy steruje całym naszym ciałem. Warto wiedzieć jak możemy zadbać o nasz mózg i jak zwiększyć jego wydajność.

Pij dużo wody

Mózg składa się z około 80% wody. To ona gra główną rolę w oczyszczaniu naszego organizmu z toksyn i chroni nasz mózg przed przegrzaniem się. Sugerowaną dzienną dawką wody są 2 litry, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tej wody pić więcej. Jedynym skutkiem ubocznym nadmiernego spożycia wody jest częste chodzenie do toalety.

Zadbaj o sen

Podczas spania nasz mózg się regeneruje. Zbyt krótki sen ma bardzo negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Po pierwsze będziemy mogli zauważyć drobne zaniki w pamięci. Po drugie będziemy rozdrażnieni, rozkojarzeni oraz nie będziemy w stanie logicznie myśleć. Sen jest świetnym lekarstwem na wszystko, dlatego jest to tak istotne. Najlepiej spać minimum 8 godzin dziennie, ale jeżeli z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie tego zrobić to postarajmy się spać chociaż 6 godzin.

Dopływ tlenu

Dobrze dotleniony mózg to dobrze pracujący mózg. Efekt zwiększonego dotlenienia trwa zaledwie kilka minut, dlatego co jakiś czas warto wziąć kilka głębszych wdechów, aby dotlenić mózg oraz organizm. Spędzając czas w zamkniętym pomieszczeniu zadbajmy o to, aby okna były otwarte. Dopływ świeżego powietrza wpłynie pozytywnie na naszą pracę.

Dostarcz glukozę do organizmu

Glukoza to paliwo dla naszego mózgu. Bierze udział w tworzeniu acetylocholiny, który jest jednym z neuroprzekaźników. Bierze ona udział w procesach pamięciowych. Glukozę można dostarczyć ze słodkich soków oraz z jedzenia owoców.

Czytaj książki

Czytanie książek pobudza neurony oraz pomaga utrzymać kondycję umysłową. Podczas czytania książki pobudzasz wyobraźnię, co ma znaczny wpływ na dobre działanie mózgu.

Ogranicz używki

Niektóre używki negatywnie wpływają na działanie naszego mózgu oraz organizmu. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich używek, ponieważ np. kawa działa na nas pozytywnie (zwykła czarna w odpowiednich ilościach).

Uprawiaj sport

W zdrowym ciele zdrowy duch. To się tyczy też mózgu, w którym podczas wysiłku fizycznego uwalniane są endorfiny, czyli inaczej hormony szczęścia. Dzięki regularnej aktywności nasz mózg zacznie lepiej funkcjonować.

 

Stosując te wszystkie porady z pewnością zwiększysz wydajność swojego mózgu, co przełoży się na dobrą pamięć, efektywność wykonywanej pracy oraz łatwość w przyswajaniu nowej wiedzy. Dzięki poprawnej pracy mózgu nasz organizm też będzie się lepiej czuł, a co za tym idzie i my będziemy się lepiej czuli.