Nauka robienia na drutach dla wielu z nas wydaje się bardzo skomplikowana i monotonna. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszym artykule udowodnimy, że zrobienie prostego szalika na drutach jest proste i przyjemne. Znajdziecie w nim informacje dotyczące tego, gdzie kupić potrzebne narzędzia, jaka włóczka i druty się najlepiej sprawdzą i wiele więcej.

1.    Szalik na drutach – gdzie się zaopatrzyć w narzędzia

Znalezienie odpowiednich drutów i włóczki dla początkującego może wiązać się z nie lada wyzwaniem. Stacjonarnie możemy nie znaleźć odpowiedniego miejsca, które sprosta naszym potrzebom. Dzięki stronie: https://centrumwloczek.pl z łatwością znajdziemy odpowiedni sklep z włóczkami, jego adres i konkretną ofertę oraz będziemy mogli porównać go z innymi. Jest to całkiem spore udogodnienie, z tego względu, że różnimy się i dla niektórych ważniejsze będą sklepy oferujące grubsze sploty, które znajdziemy w kordonkach, najbardziej popularne to – kordonek maxi i kordonek stokrotka. Dla innych zaś liczą się tylko tanie włóczki lub włókiennicze nowości, takie jak włóczka puffy, która charakteryzuje się tym, że można z niej dziergać bez konieczności używania drutów.

2.    Szalik DIY – wybór włóczki

Do stworzenia szalika musimy oczywiście wybrać konkretną włóczkę. Oczywiście poza preferencjami dotyczącymi koloru, który zależy tylko od nas samych, musimy się kierować rodzajem włóczki. Otóż do elementów garderoby jesienno-zimowej najbardziej popularnym włóknem jest wełna, która z pewnością ociepli nas w chłodne, zimowe wieczory. Jednakże wełna ma to do siebie, że jej materiał może w znaczący sposób podrażniać naszą skórę, dlatego innym rodzajem włóczki, który nada się do zrobienia szalika, może być po prostu bawełna, która również będzie dobrym rozwiązaniem dla początkujących, ponieważ ma bardziej regularną budowę od wełny.

Jeżeli mowa o grubości włóczki, to jest ona zupełnie dowolna, jednak na początek naszej przygody z dziewiarstwem warto użyć tych grubszych, z tego względu, że będzie nam się łatwiej dziergało. A dodatkowym atutem grubszych włóczek jest to, że robótki z nich wykonane posiadają tak zwany ażurowy splot, który świetnie się sprawdzi w przypadku szalika.

3.    Szalik na drutach – wybór drutów

Druty wybieramy pod włóczkę, na którą wcześniej się zdecydujemy. Na etykietach większości włóczek znajdziemy niezbędne informacje dotyczące tego,  jaką wielkość drutów producent poleca do tej konkretnej. Ale zasada jest taka – im grubsza włóczka, tym większy rozmiar drutów. Do dziergania szalika polecamy druty z żyłką, dzięki czemu nie będziemy się musieli martwić tym, że nasza robótka zaraz się zsunie. Jeżeli jednak druty z żyłką trochę nas przerażają, to warto spróbować tych drewnianych, bądź bambusowych, na nich nasza robótka nie będzie się tak ślizgać, jak w przypadku metalowych.

4.    Pierwszy szalik na drutach – jaki splot

Najłatwiejszym sposobem na wykonanie szalika na drutach jest wykorzystanie do tego tylko i wyłącznie oczek prawych. Jest to świetny sposób na przećwiczenie sobie tego podstawowego mechanizmu.

Robienie na drutach wciąż jeszcze jest kojarzone wyłącznie ze starszym pokoleniem. Jednak powoli odczarowujemy ten wyjątkowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Aby stworzyć swój pierwszy szalik, wystarczy, że zaopatrzymy się w bawełnianą włóczkę, druty na żyłce lub te drewniane oraz chwilę cierpliwości.