Nerki stanowią jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie odpowiadający za oczyszczanie krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Gdy przestają spełniać swe podstawowe funkcje, ludzkie życie staje się zagrożone. Wszelkie dysfunkcje nerek wymagają bowiem podjęcia natychmiastowych środków, tym samym nie wolno ich bagatelizować. Jeżeli twój organizm zaczyna wysyłać niepokojące sygnały, a ból nerek ulega stopniowemu nasileniu, konieczne jest udanie się do nefrologa. Czy istnieje jednak sprawdzony sposób na złagodzenie bólu nerek domowymi sposobami? Odpowiadamy!

Gdzie bolą nerki?

O tym, że o nerki trzeba dbać, wspominać chyba nie musimy… Nasze codzienne nawyki, w tym właśnie zbilansowana dieta, rezygnacja z używek czy aktywność fizyczna mają znamienny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Niestety pacjenci bardzo często bagatelizują zdrowie nerek… Choroby nerek w wielu przypadkach dają o sobie znać w momencie, gdy jest za późno na wdrożenie tradycyjnych form leczenia, co więcej – ze względu na umiejscowienie ból nerek niekiedy mylony jest z bólem kręgosłupa lub brzucha. Ból nerek zwykle pojawia się nagle, nawracając niespodziewanymi falami. Jest bardzo silny, tym samym może objawić się wzmożoną częstotliwością oddawania moczu oraz parciem na pęcherz. Co możesz zrobić, by złagodzić ból nerek?

Środki przeciwbólowe i rozkurczowe

Jeszcze zanim udasz się do poradni nefrologicznej, możesz samodzielnie złagodzić ból nerki przynajmniej w małym stopniu. Ulgę przyniosą środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Dostępne bez recepty tabletki złagodzą nieprzyjemne symptomy, wspomagając przy tym leczenie chorób nerek. Pamiętajmy jednak, iż rozwiązanie to nie sprawdzi się na dłuższą metę! Regularne przyjmowanie leków bez zgody lekarza nie wróży niczego dobrego…

Ból nerek może być przyczyną wielu poważnych schorzeń lub konsekwencją naszego dotychczasowego trybu życia. Jeżeli zauważysz niepokojące symptomy, nie bagatelizuj tego! Ośrodek dializ DaVita – https://davita.pl/ – od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób nerek. Zadbaj o siebie i o swoich bliskich!

Nawodnienie organizmu

Jedną z głównych przyczyn problemów z nerkami jest brak nawodnienia organizmu. Organizm człowieka potrzebuje dostarczenia co najmniej dwóch litrów płynów każdego dnia. Bez tego nerki nie będą prawidłowo funkcjonowały! W aptece dostaniesz także zioła oraz herbatę z żurawiny o działaniu rozkurczowym i antybakteryjnym. Możesz stosować je także na co dzień, by zapobiec wystąpieniu przyszłych problemów z nerkami. Jeśli to nie pomoże, warto mieć pod ręką termofor. Ciepło zmniejszy ból i odczuwany dyskomfort.

Jak dbać o nerki?

Pomimo zatrważających statystyk Polacy wciąż zaniedbują kwestie zdrowotne! Aby nerki prawidłowo funkcjonowały, należy przestrzegać zdrowego stylu życiu. Niemniej jednak odpowiednio zbilansowana dieta może nie wystarczyć! Pamiętaj także o nawodnieniu organizmu oraz rezygnacji z używek. Palenie papierosów czy spożywanie dużych ilości wysokoprocentowych trunków niewątpliwie odbija się na naszym zdrowiu. W miarę możliwości warto zapewnić organizmowi wystarczającą dawkę snu oraz aktywności fizycznej. Stres również nikomu nie służy!

Jeżeli ból nerki nie ustępuje, niezwłocznie udaj się do specjalisty! Przestrzegaj zaleceń lekarz oraz wdróż nowe nawyki. Zdrowie mamy tylko jedno!