Kiedy osoba chora wraca ze szpitala do domu, chcemy zapewnić jej wszystko, co sprawi, że jej życie będzie prostsze. Dzięki przemyślanemu wyposażeniu pokoju szpitalnego w domu można znacznie ułatwić choremu życie. Co powinno się w nim znaleźć? O tym przeczytasz poniżej.
Po wyjściu ze szpitala
Dopóki osoba chora jest w szpitalu, całe jej otoczenie jest dostosowane do jej aktualnego stanu. Chory jest nie tylko otoczony stałą opieką ze strony szpitalnego personelu, ale ma również dostęp do szeregu urządzeń i mebli, które ułatwiają mu codzienne funkcjonowanie.
Osoba obłożnie chora spędza zdecydowaną część czasu w ciągu dnia w łóżku. W szpitalu ma do dyspozycji łóżko rehabilitacyjne. Nie bez powodu chory powinien korzystać właśnie z takiego łóżka. Jest ono wyposażone w szereg mechanizmów i elementów, których brakuje w łózkach tradycyjnych, a które sprawiają, że i choremu jest wygodniej, i osobie sprawiającej opiekę nad chorym łatwiej. Zanim więc przywieziesz swojego bliskiego ze szpitala do domu, sprawdź ofertę łóżek rehabilitacyjnych, by móc zapewnić choremu najwyższy komfort.
Łóżko rehabilitacyjne – jakie powinno być?
Spośród wszystkich mebli i urządzeń, które mają być dla osoby obłożnie chorej pomocne w codziennym życiu, łóżko rehabilitacyjne ma zdecydowanie największe znaczenie. Trudno przecenić jego przydatność. Aby można było mówić o tym, że całkowicie spełnia swoją rolę, łóżko takie musi spełniać kilka warunków.
Choć nie jest to absolutną koniecznością, podstawa łóżka rehabilitacyjnego powinna dzielić się na kilka niezależnych od siebie segmentów, które można dowolnie ustawiać, w zależności od potrzeby. Podniesienie zagłówka czy całej części, na której opierają się plecy, pomoże choremu przyjąć pozycję siedzącą, w której zdecydowanie łatwiej jest jeść, rozmawiać, oglądać telewizję czy czytać książkę.
Bardzo ważnym elementem łóżka rehabilitacyjnego są boczne barierki czy poręcze, za które chory może złapać próbując zmienić pozycję i które uniemożliwiają spadnięcie z łóżka, kiedy chory ma niespokojny sen.
Nawet najlepsze łóżko rehabilitacyjne jest niczym, jeżeli nie jest wyposażone w odpowiedni materac. W przypadku osoby obłożnie chorej wskazane jest kupno materaca, który nie sprzyja powstawaniu bolesnych odleżyn – dobrą opcją w takim przypadku jest materac z pianki typu visco.
Pełne wyposażenie
Choć łóżko rehabilitacyjne jest najważniejszym elementem wyposażenia pokoju szpitalnego w domu, nie można zapominać również o innych meblach i przedmiotach, które mogą okazać się przydatne.
Obok łóżka powinien stać odpowiedniej wysokości stolik lub szafka. Chory musi do niego sięgać bez nadwyrężania się i tracenia energii. Blat takiego mebla powinien być średniej wielkości, by pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty (np. książkę, talerz z posiłkiem, szklankę z wodą itp.).
Oprócz tego, że potrzebny jest blat takiego mebla, dobrze jest mieć dostęp również do półki bądź szuflady, w której przetrzymuje się przedmioty i akcesoria, które niekoniecznie są potrzebne w danej chwili, ale mogą być potrzebne już niedługo.