Diagnoza – kule ortopedyczne. Wraz z usłyszeniem od lekarza takiego zalecenia, pacjent musi stawić czoło serii pytań i wątpliwości. Ich wybór zawsze powinien być konsultowany z rehabilitantem, jednak przed ich zakupem warto dowiedzieć się więcej  na ich temat.

Po pierwsze…

Kiedy dostaniemy skierowanie na rehabilitację, pierwszym dylematem, z którym musimy się zmierzyć, jest dobór odpowiednich kul. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kul ortopedycznych. Przyszli rehabilitanci mają do wyboru kule inwalidzkie z miękkimi rękojeściami, szeroki i wąskim wejściem, a także z uchylną lub stałą obejmą.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów są kule łokciowe. Większość pacjentów decyduje się na nie ze względu na to, że nie powodują one dyskomfortu objawiającego się uciskiem pod pachami. Są także znacznie bardziej uniwersalne.  Innym rodzajem kul są kule pachowe. Zalecane są one osobą cierpiącym na schorzenia związane z niedowładem dłoni. Dobrze sprawdzają się także, gdy kończyna wymaga odciążenia całkowitego.

Po drugie…

Nie zważając  na schorzenie, ze względu na które zostały przepisane, zawsze należy korzystać z dwóch  kul ortopedycznych. Używanie wyłącznie jednej może przynieść niepożądane skutki w postaci wady postawy i większego przeciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy, że kule ortopedyczne mają pomóc nam w powrocie do zdrowia, a nie narazić nas na dodatkowe urazy.

Dużo osób ze względu na problemy finansowe i niewielkie uszkodzenie ciała decyduje się na zakup wyłącznie jednej, bowiem kula ortopedyczna to nierzadko koszt kilkudziesięciu złotych. W takiej sytuacji pamiętajmy, aby zawsze trzymać ją w ręce przy nodze zdrowej. Para kul ułatwia naukę chodzenia oraz pozwala przyswoić odpowiednie nawyki pomocne w dalszej rehabilitacji. Kule do chodzenia w atrakcyjnych cenach znajdziesz na https://salonzdrowia.com.pl/k/mobilnosc-pacjenta/kule/.

Po trzecie…

W zależności od modelu kule wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się aluminium oraz tworzywa sztuczne. Uchwyt pokryty jest gumą, co zapewnia pewniejszy chwyt i uniemożliwia wyślizgnięcie się kuli z ręki. Przeciętne kule ortopedyczne ważą od 600 do 800 gram, ale na rynku dostępne są specjalne, ultra-lekkie modele o wadze ok. 500 gram. Wybierając kule, zwróć uwagę na jakość ich wykonania oraz zapytaj sprzedawcę o szczegóły dotyczące materiałów, z których zostały wykonane.

Kolejne ważne kryterium to możliwość regulacji.  Standardowe kule bazujące na typie skokowym polegającym na stopniowej regulacji  wytrzymują obciążenie 130 – 150 kilogramów i przeznaczone są dla osób o wzroście 160-180 cm. W przypadku pacjentów o niestandardowych wymiarach zaleca się kupno kul ortopedycznych wykonanych na zamówienie.