Staw skokowy odpowiada za poruszanie stopą oraz jej dopasowywanie się do podłoża. Angażujemy go przy każdym zgięciu i podskoku, dlatego jest narażony na urazy i podatny na obciążenia. Z uwagi na jego umiejscowienie w ludzkim ciele najczęściej dochodzi do skręcenia i uszkodzenia więzadeł, a rzadziej do zwichnięć czy złamań. By leczyć urazy i zapobiegać kolejnym, zwykle konieczna jest odpowiednia stabilizacja stawu skokowego. Mogą pomóc w niej akcesoria do rehabilitacji oraz konkretne czynności wspomagające regenerację.

W jakich przypadkach należy ustabilizować staw skokowy?


Rodzaj leczenia i sama konieczność usztywnienia stawu zależą od typu urazu w obrębie tej partii ciała. Jeżeli doszło jedynie do naciągnięcia więzadeł, problem powinny rozwiązać zimne okłady oraz maści chłodzące. Ponadto lepiej unikać wysiłku i ograniczyć ruch. Forsowanie stopy nie jest wskazane.

Przy naderwaniu więzadeł zazwyczaj zalecane jest noszenie specjalnych opasek lub stabilizatorów stawu skokowego. Stopień usztywnienia czy rodzaj akcesorium zależy od zaawansowania urazu oraz przewidywanej częstotliwości użytkowania. Z kolei w przypadku zerwania więzadeł wskazane jest usztywnienie stawu ortezą lub założenie gipsu. Przy szczególnie poważnych i skomplikowanych urazach konieczna może być operacja.

Stabilizatory stawu skokowego – co trzeba o nich wiedzieć?


Ortezy (lub też stabilizatory) mają za zadanie częściowe unieruchomienie stawu skokowego. Stosuje się je po urazach, operacjach, po noszeniu gipsu albo profilaktycznie, np. w czasie uprawiania sportu. Stabilizator stawu skokowego zabezpiecza uszkodzony obszar. Chroni go przed niekontrolowaną rotacją i zapobiega dalszym urazom. Orteza przeciwdziała też konsekwencjom gwałtownych ruchów.

Stabilizatory stawu skokowego zwykle dzielą się na miękkie, półsztywne i sztywne. Pierwsze z nich znakomicie nadają się do profilaktyki urazów. Są chętnie wybierane przez sportowców i inne osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Miękkie ortezy poleca się też seniorom, dlatego że charakteryzują się elastycznością i niewielkim ciężarem. Półsztywne stabilizatory stawu skokowego nosi się zazwyczaj w końcowym stadium leczenia urazu, np. po zdjęciu gipsu. Z kolei sztywne ortezy najczęściej zalecane są przy skręceniach.

Stabilizator stawu skokowego można zamówić na stronie https://salonzdrowia.com.pl/k/ortezy-stabilizatory-opaski-pasy/staw-skokowy/. Dostępne są różne modele, dlatego uda się dobrać odpowiednie akcesorium do typu urazu czy przeznaczenia.

Rehabilitacja stawu skokowego – sprawdzone sposoby


Oprócz stosowania ortez, w leczeniu urazów stawu skokowego bardzo ważne okazują się ćwiczenia, masaże i zabiegi wzmacniające. Do najpopularniejszych form fizjoterapii należy terapia manualna. Delikatna manipulacja stawem umożliwia jego ponowne uruchomienie i zwiększa mobilność. Masaż wpłynie z kolei korzystnie na więzadła, nerwy, ścięgna i mięśnie. W ramach rehabilitacji można zdecydować się też na hydromasaż o działaniu przeciwbólowym i rozluźniającym. Ponadto coraz większą popularność zdobywa kinesiotaping. Polega on na naklejaniu na skórę taśm stabilizujących staw, zmniejszających ból i minimalizujących napięcie. Oprócz tego można zdecydować się m.in. na rehabilitację poprzez terapię laserową, falę uderzeniową, ultradźwięki oraz suche igłowanie.

Staw skokowy to bardzo skomplikowany i mocno eksploatowany fragment ciała, dlatego jest szczególnie narażony na urazy i nadwyrężenia. W przypadku uszkodzeń niezbędna może okazać się właściwa stabilizacja, którą zapewni odpowiednio dobrana orteza. Stabilizatory stosuje się też profilaktycznie, zapobiegając urazom. Ponadto rehabilitacja stawu skokowego jest bardzo ważnym etapem jego leczenia, dlatego nie należy jej zaniedbywać. By powrócić do pełni sprawności, można zdecydować się m.in. na masaże, kinesiotaping czy terapię igłami.