metabolizm

Duża grupa ludzi z pewnością oddałaby bardzo dużo aby przyśpieszyć swój metabolizm, który odpowiada za spalanie tłuszczu przy znacznie mniejszym wysiłku fizycznym. To właśnie metabolizm określa z jaką prędkością nasze ciało zużywa zbędne kalorie do prawidłowej pracy. Czynnikami wpływającymi na metabolizm są: masa mięśni, geny, stres, dieta oraz aktywność fizyczna.

 

Wraz z wiekiem nasz metabolizm spowalnia lecz można znacznie opóźnić ten proces, aby to wykonać należy położyć duży nacisk na masę mięśniową. To właśnie mięśnie potrzebują dużej energii do prawidłowej pracy, poprzez co jesteśmy w stanie spalić znacznie więcej kalorii. Zatem warto rozwijać mięśnie ponieważ to one są kluczem do spowolnienia metabolizmu, bez wysokiej masy mięśniowej nie jesteśmy w stanie zwiększyć metabolizmu bądź utrzymać go na odpowiednim poziomie. Początkowo dobrze jest zacząć  treningu dwa razy w tygodniu poprzez lekkie ćwiczenia takie jak wychodzenie na spacer bądź wchodzenie po schodach. Bardzo dobrze jest również zacząć biegać czy też jeździć na rowerze. Nie trzeba robić tego  codziennie, wystarczy trzy razy w tygodniu przez 30 minut.

Kilka porad na zwiększenie metabolizmu:

  • Spożywaj śniadania – z punktu widzenia metabolizmu jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Procesy spalania tłuszczu pobudzają się z rana dlatego bardzo ważne jest aby spożyć posiłek w ciągu godziny od przebudzenia.
  • Postaraj się unikać cukrów – cukry powodują składowanie się pustych kalorii w organizmie.
  • Pij dużo wody – woda wypłakuje z organizmu złe toksyny, postaraj się pić około dwóch litrów wody dziennie.
  • Jedz regularnie – postaraj się ułożyć plan posiłków i jedz w wyznaczonych przez siebie godzinach.
  • Unikaj stresu – stres uwalnia hormon o nazwie kortyzol, który znacznie spowalnia nasz metabolizm.
  •  Jedz mniej ale częściej – jedzenie małych posiłków kilka razy dziennie jest dużo lepsze dla naszej sylwetki niż jedzenie dwóch, trzech dużych posiłków