Nerki to jeden z najważniejszych organów, pełniący istotną rolę w ciele człowieka. Dlatego też lekarze zwracają szczególną uwagę na profilaktykę oraz wykonywanie nadań kontrolnych. Głównym problemem, z jakim zmagają się pacjenci, jest fakt, iż nerki często nie dają w ogóle osobie znać… Brak dbałości o nie czy lekceważenie niepokojących objawów wysyłanych przez organizm może bowiem skutkować wystąpieniem poważnych schorzeń, a to zaś prowadzi do konieczności poddania się dializie. Czym jest dializa nerek i jak odpowiednio się przygotować do pierwszego zabiegu?
Dializa nerek – co to jest?
Leczenie nerkozastępcze, znane również jako dializa – polega na usunięciu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. W trakcie dializy krew chorego przepływa przez specjalistyczne urządzenie służące do jej oczyszczenia. Tym sposobem usuwane są wszelkiego rodzaju związki toksyczne. Dializa pomaga zatem kontrolować ciśnienie tętnicze oraz utrzymać odpowiedni poziom składników mineralnych. Leczenie powinno zostać wdrożone w momencie, gdy nerki przestają funkcjonować prawidłowo, a na tradycyjne metody jest już za późno. Nie przedłużając… Jak prawidłowo przygotować się do pierwszej dializy?
Jeżeli zauważyłeś pierwsze objawy niewydolności nerek lub szukasz odpowiedniej placówki, która zadba o twoje zdrowie, zgłoś się tutaj – https://davita.pl/. Davita od wielu lat służy pacjentom w stacjach dializ i ośrodkach nefrologicznych.
Dokumentacja medyczna
Pacjenci niekiedy zapominają o wypełnieniu obowiązujących ich formalności. Bez tego ani rusz! Przed pierwszą planowaną dializą musisz przygotować pełen komplet dokumentacji medycznej wraz z aktualnymi badaniami oraz wykazem przyjmowanych leków. Jeśli przyjmujesz m.in. insulinę, koniecznie zabierz ją ze sobą. Lekarz prowadzący powinien zostać poinformowany o istotnych kwestiach, jeszcze zanim podłączy cię do aparatury!
Odpowiednie przygotowanie do przeprowadzanej dializy to podstawa! Liczy się przede wszystkim wygoda i wysoki komfort pacjenta. Załóż luźne i wygodne ciuchy, które nie ograniczą twoich ruchów i nie utrudnią lekarzowi wykonywania pracy. Zalecamy postawić na krótki rękaw i wsuwane buty. Zespół medyczny musi mieć doskonały dostęp do cewnika dializacyjnego lub przetoki tętniczo-żylnej.
W trakcie zabiegu
Standardowy zabieg dializy trwa około 4 godzin. Na początku mogą trwać one nieco krócej. Niemniej należy uprzednio się do tego przygotować. Co mamy na myśli? W trakcie zabiegu niewskazane jest spożywanie posiłków czy napojów. Przed i po zabiegu jak najbardziej!
Osoby zmagające się z chorobami nerek muszą stosować się odgórnych zaleceń lekarza prowadzącego. Odpowiednio zbilansowana dieta może wspomóc dializę, tym samym wpłynąć pozytywnie na zdrowie pacjenta. Czego należy unikać? Przede wszystkim nadmiaru potasu, fosforu czy soli, gdyż składniki te mogą obciążyć organizm. Zalecane jest spożywanie warzyw i owoców oraz dużych ilości płynów.
Konsultacja lekarska – o czym pamiętać?
Pacjenci przygotowujący się do pierwszej dializy powinni kilka dni wcześniej skonsultować się z lekarzem specjalistą, by rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy. W trakcie konsultacji z lekarzem musi zostać określony szczegółowy rozkład wykonywania dializ. Leczenie może mieć miejsce zarówno w specjalistycznej placówce, jak i w domu. Omów z lekarzem nurtujące cię kwestie i porozmawiaj o możliwych powikłaniach. Stres nikomu nie służy. Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze!