Jeśli chorujesz na cukrzycę, z pewnością znasz przykre dolegliwości takie jak swędząca, szorstka i sucha skóra. Skaleczenia trudno się goją, infekcje wciąż nawracają, pojawiają się też przebarwienia. Za wszystko odpowiada podwyższony poziom cukru, powodujący zmiany naczyniowe. Istnieją jednak sposoby skutecznie przeciwdziałające i zapobiegające problemom skórnym.

Wyrównaj poziom cukru

Dotkliwe problemy dermatologiczne wynikają z wahań poziomu cukru we krwi. Zbyt wysoki niszczy naskórek, sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i zakażeniom grzybiczym. Dlatego tak ważne jest uregulowanie glikemii.

Dobierz odpowiednie kosmetyki

Istnieją linie produktów dedykowanych diabetykom. Należy stosować kosmetyki delikatne i antyalergiczne. Trzeba nawilżać całe ciało. Osoby otyłe szczególnie powinny zwracać uwagę na czynności higieniczne przeciwdziałające powstawaniu odparzeń. Warto zainwestować w preparaty o neutralnym PH. Zawierają one zmiękczający skórę mocznik. Okazują się bardzo przydatne w uśmierzaniu świądu. Niektóre spośród dermokosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych są bogate w substancje odżywcze i natłuszczające. Nie zawierają też substancji potencjalnie drażniących, czyli barwników, parabenów oraz kompozycji zapachowych.

skóra

Codzienna łazienkowa etykieta

Kąpiel nie może być zbyt długa a temperatura wody za wysoka. Kąpiel powinna trwać  maksymalnie 3-5 minut. Następnie trzeba delikatnie osuszyć skórę, bez pocierania. Szczególnie starannie należy obchodzić się z przestrzenią w pachwinach, pod pachami i w fałdach skóry. Warto posmarować balsamem nawilżającym całe ciało, a na twarz nakładać regularnie krem ochronny. By dodatkowo nie podrażniać skóry lepiej wybierać odzież o luźnym kroju, wykonaną z naturalnych tkanin, np. bawełny czy lnu. Rekomenduje się zaopatrzenie się w specjalne bez uciskowe skarpety z dodatkiem srebra, które mają, m.in. właściwości antybakteryjne.

Szczególna dbałość o higienę stóp

Grzyby w pierwszej kolejności atakują paznokcie. Dlatego konieczne jest codzienne mycie stóp w wodzie z delikatnym płynem lub mydłem. Stopy muszą być dokładnie wytarte, również w przestrzeniach między palcami. Kolejne ważne czynności to unikanie skaleczeń i noszenie wygodnego obuwia. Za każdym razem, gdy zaobserwuje się na skórze podejrzane zmiany, trzeba konsultować je z lekarzem. Codzienna kontrola stóp pozwoli na dostrzeżenie niepokojących symptomów.

skóra

Nawilżaj skórę

O właściwe nawodnienie skóry należy dbać również od środka. Rekomenduje się picie dużej ilości płynów. Zaleca się spożywanie wody mineralnej, soków warzywnych, niesłodzonej herbaty lub lemoniady. Nawilżona skóra odzyska sprężystość i blask.

Aby uniknąć uciążliwych dolegliwości skórnych, należy pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych. Konieczne będzie właściwe nawilżenie, kontrolowanie pojawiających się zmian i przeciwdziałanie infekcjom grzybiczym.