Grypa i cukrzyca to mieszanka wybuchowa. Kiedy chorobotwórcze drobnoustroje pustoszą nasz organizm, trudniej utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Przez niewyrównaną glikemię diabetycy dłużej wracają do zdrowia. Co robić, by zwalczyć infekcję i uniknąć hospitalizacji?

Przyjmuj właściwe leki

Paracetamol okazuje się najbezpieczniejszym i niezwykle skutecznym lekarstwem. U chorych na cukrzycę nie stwierdzono przeciwskazań do stosowania przeciwkaszlowych składników takich jak butamirat i dekstrometorfan. Należy unikać syropów zawierających cukier i zamiast nich wybierać preparaty słodzone sorbitolem lub aspartamem. Diabetycy nie powinni używać leków na katar z pseudoefedryną i chlorowodorkiem fenylefryny. Substancje te podnoszą ciśnienie i osłabiają działanie insuliny. Lepiej sięgnąć po oksymetazolinę i ksylometazolinę.

Sprawdzaj poziom cukru

Przy zachorowaniu na grypę konieczne będzie częstsze kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Trzeba sprawdzać cukier co 3-4 godziny.

Jedz regularnie i nie pomijaj dawek insuliny

Uciążliwe dolegliwości takie jak kaszel, katar czy ból gardła często odbierają apetyt. Istnieje zatem ryzyko, że nie dostarczymy sobie odpowiedniej ilości pokarmu i przez osłabienie nie przyjmiemy kolejnej dawki insuliny. Wówczas organizm zaczyna spalać zapasy tłuszczu, by zdobyć energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. W rezultacie mogą wytwarzać się ketony. Ich wysoki poziom prowadzi do niebezpiecznej kwasicy ketonowej powodującej zapadanie w śpiączkę. Pominięcie posiłku oznacza spadek poziomu cukru.

Wypoczywaj i pij dużo płynów

Dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu to gwarancja szybszego powrotu do zdrowia. Należy też wysypiać się i odpoczywać. Zregeneruje to nasze obolałe ciało i doda energii do walki z wirusem.

Zestaw bezpieczeństwa

W domu diabetyka powinien znajdować się zestaw bezpieczeństwa, który pomoże nam, gdy cukrzycy towarzyszy inna choroba. W jego skład wchodzą: glukagon, leki przeciwgorączkowe, termometr, dzienniczek samokontroli, paski testowe do oznaczania glukozy i ciał ketonowych w moczu, glukometr, nakłuwacz palca, insulina szybkodziałająca.

Zapobieganie

Szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko hospitalizacji spowodowanej niebezpiecznym połączeniem dwóch chorób. Jeśli zapadnie decyzja o wakcynacji, należy wybrać odpowiedni moment. W przypadku odczuwania objawów infekcji, trzeba zrezygnować ze szczepienia i odłożyć je na bardziej odpowiedni czas. Najlepiej przyjąć zastrzyk przed sezonem największych zachorowań. Wszelkie ewentualne powikłania koniecznie musimy zgłaszać lekarzowi. Tego typu profilaktyka nie zagwarantuje stuprocentowej odporności na wirus. Jednak u osób chorujących mimo szczepienia grypa przebiega łagodniej i najczęściej bez powikłań.

Stosowanie powyższych porad pomoże w bezpiecznym Jeżeli stan osoby chorej na cukrzycę się nie poprawi,  jest ona wyczerpana, odwodniona,  utrzymują się wymioty, a stężenie glukozy we krwi zwiększa się mimo podwyższonej dawki insuliny, trzeba jak najszybciej przewieźć ją do szpitala.