Soczewki progresywne służą głównie do korekcji wady jaką jest starczowzroczność, lecz sprawdzają się też w innych zaburzeniach akomodacji. Umożliwiają wyraźne i płynne widzenie we wszystkich odległościach. Soczewki progresywne zapewniają doskonałe widzenie osobom z naturalnymi zaburzeniami widzenia, występującymi wraz z wiekiem. Czym jest dokładnie starczowzroczność i w jaki sposób działają soczewki progresywne?
Czym jest starczowzroczność?
Starczowzroczność, czyli presbiopia, presbyopia czy też prezbiopia jest naturalną wadą wzroku wynikającą z procesów starzenia. Polega na problemie z widzeniem przedmiotów oddalonych, bliskich lub jednych i drugich razem. Oko wraz z postępującym wiekiem zmniejsza lub traci swoją zdolność do akomodacji, ponieważ zmniejsza się elastyczność gałek ocznych. Efekty starczowzroczności niweluje się najczęściej okularami bądź soczewkami kontaktowymi ze zdolnością do progresywności.
Kiedy mówimy o progresywności soczewek?
Co oznacza, że soczewki kontaktowe są progresywne? Oznacza to, że dostosowują się w danym momencie do obrazu, na który patrzymy, dzięki czemu nie musimy mieć kilku rodzajów okularów czy soczewek, wystarczą nam jedne, w których będziemy dobrze widzieć przedmioty na bliskim, średnim oraz dalekim dystansie.
Jak działa soczewka progresywna?
Soczewki progresywne występują w trzech formach. Pierwsza z nich podzielona jest poziomo na dwa obszary o różnej zdolności skupiającej. Mniejsza zdolność skupienia znajduje się w górnej części soczewki i przeznaczona jest do patrzenia w dal, w dolnej części zdolność skupienia jest większa i dzięki niej możemy patrzeć na bliższe dystanse np. w czasie czytania. Obszary te stopniowo przechodzą jeden w drugi, uwzględniając naturalną rotację gałek ocznych przy patrzeniu na różne odległości.
Drugą formą soczewek kontaktowych progresywnych jest ich odmiana z podziałem centrycznym ? środkowa część soczewki służy do patrzenia na wszystkie odległości.
Ostatnią już, trzecią formą soczewek, są soczewki dwuogniskowe, które powstały z nałożenia na siebie dwóch soczewek o innych możliwościach skupiających. Nasze oczy samodzielnie przyzwyczajają się do tego typu soczewek, wybierając w danym momencie odpowiednią ogniskową. Wszystkie znajdziesz na: http://soczewki24.pl/19-soczewki-kontaktowe-progresywne.
Soczewki progresywne ? dla kogo?
Soczewki progresywne przeznaczone są dla osób, które:
- są powyżej 35 roku życia i cierpią na starczowzroczność,
- chcą widzieć wyraźnie bez względu na odległość,
- nie mają ochoty co chwile zmieniać okularów,
- cenią sobie użyteczność i komfort (brak potrzeby posiadania trzech par okularów).
Zanim kupisz:
- zrób dokładne badanie wzroku,
- wybierz salon optyczny, w którym działa optyk-mistrz lub optyk-technik, a nie ekspedientki,
- poinformuj optyka o swoim stylu życia i potrzebach.
Pamiętaj, że w soczewkach progresywnych widzi się nieco inaczej niż w zwykłych soczewkach jednoogniskowych. Przyzwyczajenie się do nowego sposobu patrzenia może potrwać nawet kilka dni. Początkowo oczy widzą kilka obrazów jednocześnie, jednak kiedy wzrok przyzwyczai się już do zmiany, będziesz mógł wtedy normalnie skupiać wzrok na pożądanej odległości.