Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to czas, w którym przyszła mama musi w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie, w innym wypadku bowiem może okazać się, że nieświadomie ściągnie problemy również na rozwijający się w jej ciele płód. Nie każda kobieta wie jednak, jakie możliwości się przed nią otwierają, a jakich działań nie powinna podejmować.

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, że żadna przesada nie jest wskazana, rozwagę powinny więc zachować zarówno te przyszłe mamy, które unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej w obawie, by nie zaszkodziła ona mającemu przyjść na świat dziecku, jak i te, które chcą, aby ich życie towarzyskie i zawodowe nie zmieniło się w żaden sposób pomimo ciąży. Nie wiedząc, gdzie znajduje się granica oddzielająca rozsądek od niepotrzebnych eksperymentów wypada zaufać własnemu organizmowi, który z pewnością da nam znać, gdy przesadzimy z ćwiczeniami albo z innymi formami aktywności.

Warto również uświadomić sobie, że w tym szczególnym okresie dziecku może zaszkodzić nawet pozornie niegroźne przeziębienie ciężarnej. Nikt nie namawia kobiet w ciąży do przebywania w domu do momentu rozwiązania, nie można jednak zapominać o tym, że ich organizmy są teraz znacznie bardziej podatne na infekcje, koncentrują się bowiem przede wszystkim na zapewnieniu płodowi maksymalnie dobrych warunków do rozwoju.

Właśnie z tego powodu ciężarnym zaleca się konsultowanie z lekarzem nawet pozornie niegroźnych uszczerbków na zdrowiu, to, co do niedawna nie stanowiło dla kobiety zagrożenia, teraz może być bowiem przyczyną niemałych kłopotów przyszłej mamy. Warto przypomnieć sobie również o naturalnych sposobach na przeziębienie, zaparcia, mdłości i niestrawność, zdecydowana większość leków, po które do niedawna sięgano niemal bezrefleksyjnie nie nadaje się bowiem dla przyszłych mam.

Mówiąc o dbaniu o zdrowie w czasie ciąży nie wolno zapominać również o tym, że kondycja psychiczna ciężarnej jest wcale nie mniej istotna niż jej zdrowie fizyczne. Jeżeli zatem istnieje taka możliwość, przyszła mama powinna unikać sytuacji generujących stres, Wiele zależy zresztą nie tylko od niej, ale również od osób znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu, domownicy muszą bowiem uświadomić sobie, że pewne rozdrażnienie jest typowe dla ciąży, a generowanie dodatkowych napięć nie przysłuży się ani przyszłej mamie, ani płodowi.