Zima to okres kiedy na zewnątrz mamy suche, ostre, mroźne powietrze, a wewnątrz suche i ogrzewane. Dodatkowo w samochodach, komunikacji miejskiej powietrze jest ogrzane. Dużą ilość czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu, a zdradliwe zimowe słońce, odbijające się od śniegu wydaje nam się niegroźne. Wszystko to oraz brak witamin o tej porze roku powoduje, że nasze oczy są szczególnie narażone, należy więc o nie odpowiednio zadbać.

Odpowiednie nawilżenie

Suche powietrze zarówno te ciepłe, jak i mroźne bardzo często powoduje zimą przesuszenie oczu, podrażnienie ich oraz zaczerwienienie. Musimy więc zacząć stosować krople do oczu, które odpowiednio je nawilżą. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby noszące soczewki, nie wszystkie krople są dla nich odpowiednie i należy skonsultować swój wybór z okulistą. Dla reszty polecamy te, zawierające hialuronian sodu, czyli składnik ludzkich łez oraz krople posiadające w swoim składzie świetlik. Na oczy już bardzo podrażnione warto kupić krople na piekące oczy, które nie tylko je nawilżą, ale też zregenerują.

Pamiętajmy również o nawilżaniu pomieszczeń i ich wietrzeniu. Wietrzenie przeprowadzajmy krótko, ale otwierając okna szeroko. W taki sposób dobrze przewietrzymy pomieszczenie przy mniejszej utracie ciepła. Oczy nie lubią suchego powietrza, podobnie z resztą jak nasz układ oddechowy, więc przy okazji zabezpieczymy się np. przed bólem gardła.

Ochrona przed promieniowaniem

Wszyscy starają zabezpieczać oczy okularami słonecznymi latem, mało osób zwraca na to uwagę zimą, a właśnie wtedy narażamy się jeszcze bardziej na uszkodzenie wzroku, szczególnie kiedy na podłożu leży śnieg. Nie tylko dociera do naszych oczu normalne promieniowanie, ale również 85 % promieniowania odbitego od śniegu, który działa jak lustro. W górach jest jeszcze gorzej, gdyż kąt pod jakim patrzymy na słońce jest mniejszy. Bez odpowiedniej ochrony grozi nam zapalenie spojówek i inne, również te bardziej odległe skutki promieniowania. Słońce zimą jest zimne, ale tak naprawdę, kiedy dodatkowo leży śnieg, dociera do nas więcej promieniowania niż ma to miejsce latem.

Konieczne są w tym przypadku okulary słoneczne z filtrem, kupujmy okulary dobrej jakości, chroniące przed różnymi rodzajami promieniowania. Najlepiej sprawdzą się okulary ciemnobrązowe, szarozielone oraz granatowe, a nie czarne, ponieważ te ostatnie powodują rozszerzenie źrenicy.

Czasem nie musimy odczuwać skutków promieniowania słonecznego od razu, często po latach okazuje się szybciej mętnieje nam soczewka, wcześniej dochodzi do zaćmy czy zwyrodnienia plamki, która odpowiada za ostrość widzenia.

Higiena pracy

Pamiętajmy zimą również o odpowiedniej higienie pracy, róbmy przerwy, unikajmy dymu tytoniowego. Przy dużej ilości czytania oczy się męczą, zimą jest jeszcze gorzej, gdyż częściej robimy to przy sztucznym świetle.

Działaj od wewnątrz

Pomyślmy też o odpowiedniej diecie. Zimą brakuje niestety świeżych warzyw i owoców, przez co brakuje nam odpowiednich składników odżywczych, dzięki którym kondycja oczu jest lepsza. Dieta bogata w szpinak, brokuł, groszek, brukselkę, owoce i tłuste morskie ryby dostarczy nam wystarczająco luteiny, witamin oraz zeaksantyny, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania wzroku.

Dbanie o zdrowie naszych oczu zimą jest bardzo ważne (szczegóły). Wtedy narażone są one na różnorakie dolegliwości, często niestety o tym zapominamy, pamiętając np. o ochronie skóry. Pamiętajmy jednak o wszystkim, a szczególnie o tak delikatnym narządzie jakim są nasze oczy.