Lekarze nieustannie alarmują – o nerki należy dbać bez względu na porę roku! Chore nerki nie zawsze dają o sobie znać. Dlatego też chorzy pacjenci bardzo często dowiadują się o schorzeniu w momencie, gdy organizm jest wręcz wyniszczony. Co szkodzi nerkom i jak o nie dbać? Odpowiadamy!

Zdrowe nerki – funkcje

Rola nerek w naszym organizmie jest niezwykle istotna. Nerki to jeden z najważniejszych narządów. Gdy przestają prawidłowo działać, ludzkie życie jest zagrożone… Zdrowe nerki oczyszczają krew z toksyn i wszelkich szkodliwych substancji. Śmiało możemy powiedzieć, iż są swego rodzaju organem filtrującym. To właśnie dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, a co za tym idzie, umożliwiają ścisłą kontrolę poziomu substancji mineralnych w naszym organizmie. Co więcej, zapobiegają nadmiernej utracie wody oraz regulują jej poziom. Dbałość o nasze nerki jest w głównej mierze związana z prowadzeniem zdrowego trybu życia i zmianą dotychczasowych nawyków. Z roku na rok odsetek Polaków cierpiących na choroby nerek nieustannie rośnie. Jak temu zapobiec?

Po więcej informacji na temat chorób nerek zajrzyj na stronę poradni Davita – https://davita.pl/. Znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące cię pytania i wiele innych przydatnych treści. Sprawdź koniecznie!

Odpowiednie nawodnienie

W trosce o zdrowe nerki musimy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Bez tego ani rusz! Przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej 2-3 litrów czystej wody, to podstawa. Odwodnienie organizmu może być przyczyną wielu chorób nerek. Źle nawodnione nie spełnią swych podstawowych funkcji, tym samym może dojść do trwałego ich szkodzenia. Zwróćmy również uwagę na naszą dietę. Im więcej szkodliwych substancji dostarczamy naszemu organizmowi, tym gorzej. Obciążanie naszych nerek nie prowadzi do niczego dobrego!

Odstaw używki

Czy wiedziałeś, że… palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego? Możemy wymieniać i wymieniać listę substancji, które mają szkodliwy wpływ na funkcjonowanie nerek. Alkohol, papierosy, kofeina obciążają nasze nerki. Co za tym idzie? Narząd ten musi wykonać ciężką pracę, by pozbyć się toksyn i substancji nieznanego pochodzenia z organizmu. Co ciekawe, przyjmowanie dużych ilości leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym może również przynieść mizerne skutki.

Aktywność fizyczna

Mamy świadomość, iż nie każdy jest wielbicielem aktywności fizycznej. Niemniej jednak dbałość o prawidłową pracę naszych nerek powinniśmy zacząć właśnie od takich kroków. Tryb leżąco-siedzący w końcu nikomu nie służy! Wraz ze zmianą dotychczasowego trybu życia stopniowo wprowadzaj nowe nawyki żywieniowe. Zawarte w żywności konserwanty są swego rodzaju trucizną dla organizmu!

Profilaktyka a choroby nerek

Czy regularnie wykonujesz badania profilaktyczne? Polacy zbyt rzadko wykonują badania. Profilaktyka jest niezbędna w zapobieganiu schorzeń nerek, gdyż w wielu przypadkach dają one o sobie znać, gdy jest już za późno na jakiekolwiek działanie. Warto robić badania przynajmniej co 2-3 lata. Badanie ogólne moczu czy stężenia kreatyniny mogą uchronić na przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dbajmy o swoje nerki, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Nic nas to nie kosztuje, a wypracowanie dobrych nawyków czy rezygnacja z używek z pewnością zaprocentują w niedalekiej przyszłości.