Znamiona barwnikowe, znane szerzej jako pieprzyki, stanowią zmiany skórne, które możemy zaobserwować na ciele każdego człowieka. Większość z nich jest zupełnie niegroźna, jednak niektóre pieprzyki mogą z biegiem czasu przemienić się w niebezpieczne dla zdrowia czerniaki. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej. Dowiedz się, jak chronić pieprzyki przed słońcem!

Skąd się biorą pieprzyki?

Pieprzyki powstają w wyniku rozmnażania się komórek pigmentowych pod wpływem promieniowania UV – ich mnogość zależy od naszej genetyki, jak i stylu życia. Niezależnie od tego, czy na naszej skórze muśniętej promieniami słońca pojawia się wiele pieprzyków, czy może nie posiadamy ich prawie wcale, nie możemy zapominać o właściwej ochronie przeciwsłonecznej.

Niektóre pieprzyki mogą przeobrazić się w czerniaki – są one bardzo niebezpieczne, gdyż mogą ulegać nowotworowym zmianom. Narażone są na to w szczególności osoby posiadające jasną karnację.

Ochrona pieprzyków przed słońcem

Aby skutecznie chronić naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych, warto unikać przebywania na słońcu w godzinach popołudniowych, a także rezygnować z długiego opalania. Należy również okryć ciało przed bezpośrednim słońcem – doskonałe do tego będą chusty, kapelusze czy czapki z daszkiem. A co najważniejsze, niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem UV!

Odpowiedni krem przeciwsłoneczny

Wiosną możemy postawić na krem z filtrem 30+, aczkolwiek latem konieczne jest stosowanie produktów zapewniających wysoką ochronę. Krem SPF 50+ przyda się także, jeśli planujemy podróż nad morze czy w góry – co istotne, w przypadku górskich wycieczek należy pamiętać o odpowiedniej ochronie także zimą!

Punktowa ochrona pieprzyków przed słońcem

Doskonałym sposobem na ochronę wszelkiego rodzaju znamion przed działaniem promieni słonecznych jest punktowe nakładanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Należy wybierać do tego produkty z SPF 50+. Osoby posiadające jasną karnację bądź planujące długotrwałą ekspozycję na słońce powinny wybierać produkty z jak najwyższym SPF.

Aby uchronić pieprzyki przed słońcem można wykorzystać również plastry – najlepiej wodoodporne. Wystarczy nakleić plaster na większe pieprzyki i gotowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze znamiona będą w pełni chronione.

Doskonałym rozwiązaniem są sztyfty przeciwsłoneczne – są wodoodporne i wygodne w użyciu. Nanosi się je na pieprzyki punktowo, ale przydadzą się także do nakładania na nos, okolice oczu czy uszu. W drogeriach dostępne są kolorowe sztyfty, którym zdecydowanie warto się bliżej przyjrzeć. Dzięki delikatnemu pigmentowi wiemy, czy produkt wciąż znajduje się na ciele.

Innym pomocnym wyrobem jest bloker słoneczny. Można go nakładać na okolice znamion oraz podejrzanych pieprzyków, a także na twarz. W przypadku osób o bardzo jasnej cerze warto rozprowadzić go na całym ciele.

Ochrona pieprzyków przed słońcem jest niezwykle istotna. Powinniśmy o niej codziennie pamiętać!