Dzisiaj zwracamy uwagę na dosłownie każdy aspekt naszej diety, staramy się ją wzbogacać o różnego rodzaju składniki, które pomogą w odchudzaniu czy oczyszczeniu naszego organizmu. Szukamy więc różnego rodzaju produktów, dzięki którym jeszcze bardziej wzbogacimy naszą codzienną dietę. Jednym z produktów, które doskonale wpływają na nasz organizm są jagody goji – czym jednak są i jak dokładnie działają?

Czym są jagody goji?

Najprościej mówiąc, jest to mała jagoda, charakteryzująca się intensywnym, czerwonym kolorem Rośnie na krzewie zwanym kolcowojem. Największe plantacje tej rośliny można spotkać na wzgórzach w dolinach Chin, Tybetu czy Mongolii. Co ciekawe, jagody goji zaliczają się do tradycji medycyny Chińskiej, mało tego plasują się na pierwszym miejscu na owej liście, która zawiera ponad 8 tysięcy produktów żywieniowych.

Krzewy kolcowoju, na których rosną goji, osiągają wysokość 1-3 m. Same owoce mają długość do 2 cm. Gdy są świeże nie powinno się ich dotykać rękami, ponieważ zajdzie rekcja utleniania i jagoda przybierze czarny kolor. Przy zbieraniu strząsa się je na specjalne maty i suszy w cieniu.

Jagody goji a zdrowie

Bardzo wielu ekspertów jest zgodnych, że jagody goji to najzdrowsze jedzenie na naszej planecie. Te opinie zawdzięczają przede wszystkim składnikom odżywczym oraz witaminą, w które są niezwykle bogate. Są także źródłem białka, a do tego zawierają aż 19 aminokwasów, w tym 8 egzogennych (nie są one produkowane w organizmie), a także 21 pierwiastków śladowych takich jak cynk, żelazo, miedź, wapno czy selen.

Goji posiadają 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcza (trzecie miejsce na świecie wśród naturalnych źródeł tej witaminy) Niestety suszone jagody nie są bogatym źródłem witaminy C.  W ich skład wchodzą, także takie witaminy jak B1,B2,B6 oraz witamina E.

Jest to najbogatsze źródło karetonoidów, w tym beta karotenu. Zawiera go więcej niż marchewka i jakiekolwiek inne pożywienie na świecie.

W goji znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, który jest pomocny w odchudzaniu oraz kwas omega 6.

Podsumowując

Jeżeli szukacie pożywienia, a właściwie uzupełnienia waszej diety, to jagody goji będą idealnym wręcz rozwiązaniem. Są nie tylko smaczne, ale co ważniejsze uzupełnią wasz organizm o niezbędne witaminy, minerały i aminokwasy. Jedynym minusem tego owocu, jest cena, która często odrzuca amatorów zdrowego żywienia.