O insulinie Insulatard
Insulina wstrzykiwana jest za pomocą cienkiej igły w tkankę podskórną lub mięśniową i utrzymuje się tam tak długo, aż w całości nie zostanie wchłonięta przez krew. Dostępne są różne rodzaje insuliny, różniące się przede wszystkim szybkością wchłaniania, czyli pojawieniem się leku we krwi oraz okresem działania, czyli czasem niezbędnym do tego, by cała dawka insuliny została wchłonięta.
Wchłonięcie się insuliny do krwi zależy od kilku zasadniczych czynników – dawki leku, miejsca wstrzyknięcia oraz głębokości podania. Insulina wstrzykiwana w tkankę mięśniową wchłania się szybciej aniżeli wstrzyknięta w tkankę podskórną.
Insulinę można wstrzykiwać w różne partie ciała. Technika i miejsce podawania leku powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. W przypadku insuliny o działaniu pośrednim optymalnym miejscem podawania są uda – stąd insulina wchłania się najwolniej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wysiłku fizycznego, jakim jest bieg czy szybki marsz, insulina podawana w okolicy bud wchłania się szybciej.
Jednorazowa dawka insuliny powinna być ustalona przez lekarza prowadzącego i podyktowana przede wszystkim faktycznymi wynikami glikemii pacjenta.
Insulatard – insulina o pośrednim czasie działania
Insulatard – lek określany mianem insuliny o pośrednim działaniu. Lek ten zawiera insulinę oraz substancję spowalniającą wchłanianie insuliny do krwi, efektem czego jest krystalizacja leku oraz jego mętny wygląd. Przed użyciem preparatu należy wstrząsnąć fiolkę i wymieszać jej zawartość. Insulinę należy mieszać przed każdą iniekcją. Insulatard pojawia się w krwi po około 1,5 godziny od momentu podania. Najwyższe stężenie występuje między 4 a 12 godziną po iniekcji. Wchłonięcie całej dawki zajmuje dobę.