Helikobakter pyroli to bakteria, o której wielu ludzi wie niewiele bądź nigdy nie słyszało tej nazwy. Mimo tego, nie można wykluczyć, że helikobakter nie jest ich codziennością, o czym oczywiście nie zdają sobie sprawy. Okazuje się, że w Polsce nawet 70-80 procent ludzi jest zarażonych tą bakterią. 3/4 społeczeństwa nosi w sobie bakterię, która oprócz przykrych dolegliwości wywołuje również groźne choroby. Dlatego też warto znać przynajmniej niektóre objawy oraz możliwości zarażenia się tą bakterią.

Helicobakter bytuje na powierzchni błony śluzowej naszego żołądka i dwunastnicy. Można powiedzieć, że kwaśne środowisko, które zapewnia wnętrze naszego organizmu, bardzo mu odpowiada. Co więcej, dłuższe przebywanie tej bakterii w naszym ciele powoduje uszkodzenie śluzówki żołądka. Właściwie, po długim czasie i nie wykryciu bakterii może dojść do zniszczenia śluzówki. Z tego względu, nasz żołądek ma problemy z procesem trawienia. Później mogą pojawiać się podrażnienia i stany zapalne żołądka. Nieleczona helicobakter pyroli może być nawet źródłem nowotworu.

Helikobakter – objawy

Na początku nie znajdziemy żadnych objawów obecności bakterii w naszym ciele. Jednakże, kiedy dojdzie już do poważniejszych zmian w organizmie, kiedy helicobakter na dobre zadomowi się w śluzówce żołądka, możemy obserwować następujące dolegliwości: wzdęcia, zgaga, bóle w podbrzuszu, nieustanne nudności a nawet wymioty, brak apetytu, zaburzenia związane z wypróżnianiem się czy bóle i zawroty głowy. Jeśli zaobserwujemy tego typu problemy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Takich objawów nie należy bagatelizować, gdyż mogą to być głośne sygnały alarmu, który może uratować nasze życie.

Helikobakter – jak można się zarazić?

Ktoś może zapytać w jaki sposób można zarazić się bakterią. Okazuje się, że jest to bardzo prosty proces. Wystarczy np. pić z jednej butelki z zarażoną osobą. Tak banalna i niewinna czynność może stać się powodem naszych problemów zdrowotnych. Dlatego też, zanim napijesz się z butelki po kimkolwiek, zastanów się czy warto. Być może lepszym rozwiązaniem będzie zakup jakiegoś małego napoju.

Jak zbadać helikobakter?

Jak możesz sprawdzić, czy jesteś zakażony bakterią helicobakter? Wystarczy, że pójdziesz do apteki i zakupisz test wykrywający obecność przeciwciał IgG przeciwko H. Test nie jest arcydrogi, a jego wykonanie polega na pobraniu kropli krwi z opuszka palca. Po 10 minutach otrzymujemy wynik. Istnieją również metody takie jak: posiew kału, gastroskopia z biopsją czy badanie histopatologiczne. Nieważne, który sposób wykrycia bakterii wybierzemy. Ważne, by skutecznie zwalczyć helicobakter.