Grzybica jest ciężką chorobą, która często powraca niczym bumerang. Grzybica, a w szczególności grzybica ogólnoustrojowa, to wyzwanie dla dietetyków i medycyny. Choć walka z nią jest trudna, dzięki odpowiednim lekom oraz stylowi życia można pokonać grzybicę i odzyskać dobrą formę. Na czym jednak polegają główne problemy związane z tą chorobą? Jakie objawy najczęściej towarzyszą grzybicy?
Objawy grzybicy ogólnoustrojowej
Do najczęściej występujących objawów grzybicy należą takie dolegliwości, jak problemy związane z przewodem pokarmowym, alergie skórne lub pokarmowe, problemy ze stawami i zatokami, a często i zaburzenia emocjonalne. Częste są też stany zapalne spojówek oraz narządów płciowych. Niestety zarówno pacjenci, jak i lekarze nie zawsze są w stanie powiązać rozwijające się choroby z grzybicą, która rozprzestrzenia się w ludzkim organizmie i prowadzi do szeregu chorób.
Grzybica – jak leczyć?
Leczenie grzybicy w większości przypadków ogranicza się do przyjmowania antybiotyków, które mają pokonać gromadzące się zazwyczaj w przewodzie pokarmowym drożdżaki i grzyby Candida – głównych sprawców problemów zdrowotnych. Wiadomo jednak, że antybiotyki nie są same w sobie uporać się z problemem, a osiągnięte dzięki nim rezultaty mają charakter dość krótkotrwały.
By skutecznie pozbyć się grzybicy, a zarazem zwiększyć odporność organizmu na ich działanie, niezbędna jest zmiana stylu życia. Tu najważniejszą rolę odgrywa dieta, która z jednej strony pozwala oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn i dostarczyć mu witamin niezbędnych do sprawnej pracy układu immunologicznego, a z drugiej – unika tych składników odżywczych, które wyjątkowo sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii. Jak wygląda taka dieta? Bazuje ona przede wszystkim na świeżych owocach i warzywach, chętnie też sięga po pełne ziarna. Unika się w niej natomiast cukrów, białej mąki oraz gotowych produktów.
Przy grzybicy warto sięgać po olejek z oregano. Wyciąg niszczy komórki grzyba i działa przeciwpasożytniczo.